Serbest yapıdaki 3-,5-,6-,8- aminokinolin moleküllerinin titreşim frekansı ve kiplerinin kuantum kimyasal yöntem ve kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
Investigation of vibrational frequencies of free 3-, 5-, 6-, 8- aminoquinoline molecules by IR spectroscopy and quantum chemical calculation
- Tez No: 178146
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN ERBÖLÜKBAŞ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısmada, 3-, 5-, 6-, 8- Aminokinolin moleküllerinin titresimsel spektrumu, kuantum kimyasal hesaplama yöntemleri ile incelenmistir. Gaussian 03 programı kullanılarak 3-, 5-, 6-, 8- Aminokinolin moleküllerinin geometri optimizasyonu ve titresim dalga sayıları hesaplanmıstır. Ab-initio yöntemler kapsamında Hartree-Fock (HF) yöntemi ile 6-31G++(d,p) baz seti, Yogunluk Fonksiyon Teorisi ile 6-31G++(d,p), 6-311G++(d,p) baz setleri, MP2 (2. derece Moller ? Plesset Pertürbasyon Teorisi) ile 3- 21G baz setleri kullanılarak 3-, 5-, 6-, 8- Aminokinolin moleküllerinin titresim frekans ve kipleri hesaplanmıstır. Ayrıca molekülün toplam enerji dagılımları (TED) hesaplanmıs ve titresim kipleri belirlenmistir. Deneysel olarak 3-, 5-, 6-, 8- Aminokinolin moleküllerinin Jasco 300 FT-IR spektrometresi kullanılarak 4000-400 cm-1 bölgesinde FT-IR spektrumu kaydedilerek, deneysel frekans degerleri ile teorik frekans degerleri karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the vibrational spectrum of 3-, 5-, 6-, 8- Aminoquinoline molecules were investigated by quantum chemical calculations. Vibrational frequencies and geometry optimization calculations were calculated by `Gaussian 03? program. The vibrational frequencies and modes of 3-, 5-, 6-, 8- Aminoquinoline molecules have been calculated abinitio methods including Hartree-Fock (HF) with 6-311G++(d,p) basis set, Density Functional Theory (DFT) with 6-31G++(d,p), 6-311G++(d,p) basis sets and MP2 with 3-21G basis set. In addition, the total energy distributions (TED) of the 3-, 5-, 6-, 8- Aminoquinoline molecules have been calculated and vibrational modes have been determined. The FT-IR spectrum of 3-, 5-, 6-, 8- Aminoquinoline molecules were recorded by Jasco 300 FT-IR spectrometer in the range 4000-400 cm-1 and experimental frequencies results were compared with the theoretical frequencies results.