Atık şişirilmiş polistirenin kimyasal geri kazanımı
Chemical recycling of waste expanded polystyrene
  1. Tez No: 178157
  2. Yazar: FİLİZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN BANU İYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde plastik atıkların büyük bir hızla çoğalıp çevresel bir sorun haline gelmesi, bunların geri kazanımı için yeni tekniklerin gelişmesine yol açmıştır. Geri kazanım yöntemi olarak mekanik, termal ve kimyasal yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kimyasal geri kazanım yöntemi kullanılarak, atık EPS'nin derişik sülfat asidi ile katalizörlü (AgCl) ve katalizörsüz ortamda sülfonasyon reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Sülfone ürünler FTIR spektroskopisi ve DSC ile karakterize edilmeye çalışılmıştır. Katalizörsüz ortamda yapılan reaksiyon sonucunda elde edilen ürünlerden filmler hazırlanarak, bu filmlerin yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilirlikleri incelenmiştir. Filmlerin kuruma derecesi, sertlik, adezyon, darbe dayanımı, su ve asit dayanımı özellikleri tayin edilerek sonuçlar referans ürün olarak kullanılan atık EPS ile karşılaştırılmıştır. Katalizörlü ortamda yapılan reaksiyon sonucunda elde edilen ürünlerin suların koagülasyon-flokülasyon ile arıtılmasında polielektrolit olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rapidly rising plastic wastes and their crucial importance to the environment are the reasons of evaluation of new tecnologies for recycling of these materials. There are mechanical, thermal and chemical recycling methods.. In this study, a chemical recycling method; sulfonation was used. Waste EPS is sulfonated either by using sulfuric acid simply or by sulfuric acid in the presence of AgCl as catalyst. Characterization of sulfonated products was carried out by using FTIR spectroscopy and DSC. Films were prepared from the products sulfonated with sulfuric acid and their usability as surface coatings were investigated. Drying time, hardness, adhesion, impact resistance, water and acid resistance of films were determined and the results were compared with reference film prepared fromwaste EPS. Also it was investigated whether the products sulfonated by sulfuric acid in the presence of catalyst are used as polyelectrolytes for aiding water treatment processes with coagulation-floculation.