E9, X7 ve X11 küme (cluster) anyonlarından oluşan oligomer yapıların teorik ve deneysel titreşimsel spektroskopi metotları ile incelenmesi (E = Si, Ge, Sn, Pb; X = P, As, Sb)
Investigations on oligomer anions containing the cluster species E9, X7 and X11 by theoretical and experimental vibrational spectroscopic methods (E = Si, Ge, Sn, Pb; X = P, As, Sb)
- Tez No: 178161
- Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF. DR. MEHMET SOMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada [Ge9]2-, [Ge9]3?, [Ge9]4?, [Si9]4?, [Sn9]4?,[Pb9]4?, [Ge9?Ge9]6?, [Ge9=Ge9=Ge9]6?,[Ge9=Ge9=Ge9= Ge9]8?, [X7]3?ve [X11]3? (X = P, As, Sb) monomer ve oligomer küme anyonlarını incelendi. Monomer ve oligamer yapıları spektroskopik olarak incelenmenin tek yolu Raman spektroskopisidir. Çünkü monomer kümeler, Raman'da tek ve çok siddetli karakteristik nefes alma hareketine sahiptirler ve oligomer yapılarda ise kümeler arası bağ gerilmesidir. Bu özelliklerinden dolayı Raman spektroskopisi bu kümelerin tanımlanması açısından önemli bir göstergedir. Bundan dolayı incelediğimiz yapıları Raman spektroskopisi ve kuantum kimyasal hesaplama metodu kullanarak inceledik. Monomer ve oligamer yapıların teorik titreşim dalgasayıları hesaplamaları DFT (Yoğunluk Fonksiyon Teorisi ) metodu B3LYP düzeyinde 3-21G ve LANL2DZ baz seti kullanılarak Gaussian 03 programında yapıldı. Molvib 7.0 ve Scale 2.0 programları yapıların titreşim kiplerini belirlemek için kullanıldı. Monomer ve oligamer yapıların tanımlanması deneysel ve teorik titreşim dalgasayıları karşılaştırılarak spektroskopik olarak tanımladık.
Özet (Çeviri)
In this study, monomers and oligomers of [Ge9]2-, [Ge9]3?, [Ge9]4?, [Si9]4?, [Sn9]4?,[Pb9]4?, [Ge9?Ge9]6?, [Ge9=Ge9=Ge9]6?,[Ge9=Ge9=Ge9= Ge9]8?, [X7]3?ve [X11]3? (X = P, As, Sb) anions were investigated. Raman Spectroscopy is the only method to investigate monomer and oligomer structures spectroscopically. Because monomer clusters have a single and intense characteristic breathing pattern in Raman . Also inter-cluster bond streching of oligomer clusters can be detected by Raman. Thus Raman spectroscopy is an important indicator for the definition of these clusters. That is why we used Raman Spectroscopy and Quantum Chemical Calculation Method for the monomers and oligomers to be investigated. The theoretical vibrational wavenumber calculations of the monomer and oligomer structures have been implemented by the Density Functional Theory (DFT) method using the B3LYP functional with the 3-21G and LANL2DZ bas sets by using Gaussian 03 program. Molvib 7.0 and Scale 2.0 programmes were used to determine vibrational modes of the structures. Monomer and oligomer structures were defined spectroscopically by comparing the experimental and theoretical vibrational wavenumbers.