Yapıların ve taşıtların etkileşimli titreşimlerinin analizi
Analysis of interactive vibrations of structures and vehicles
  1. Tez No: 178162
  2. Yazar: LÜTFİ EMİR SAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURKAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Taşıt kaynaklı yapı titreşimlerinin incelenmesi bu tezin ana konusudur. Bu sebeple öncelikle metal köprülerde taşıt kaynaklı köprü titreşimleri ve taşıt titreşimleri incelenecektir. Daha sonra da taşıt kaynaklı bina titreşimleri çalışılacaktır. Japonya gibi deprem riski taşıyan ülkelerde, depremden dolayı oluşabilecek hasarları en aza indirmek için beton yapılara göre mukavemeti çok daha yüksek olan metal yapılar kullanılmaya başlanmıştır. Metal yapılar genellikle, konut ve iş merkezleri gibi insanların yoğunlukla bulundukları va zamanlarının büyük bir kısmını geçirdikleri yerlerde tercih edilmekle beraber, özellikle Japonya'da köprü ve viyadüklerin yapımında da kullanılmaktadırlar. Böylece deprem sonrasında çok önemli olan ulaşımında kesintiye uğraması büyük ölçüde önlenmiş olmaktadır. Metal yapıların kullanılabilmesi için öncelikli olarak, mukavemet hesaplarının yanında metal yapıların günlük yaşamda karşılaşacağı dış etkilere karşı vereceği dinamik tepkiler de ortaya çıkarılmalıdır. Yapıların günlük hayatta karşılaşacağı en önemli dış etkilerden birisi de taşıtlardan dolayı etki eden dinamik yükler ve trafik gürültüsüdür. Bu çalışmada ilk olarak metal köprü ve viyadüklerin modellenmesi üzerinde çalışılmıştır. Köprü ve viyadükler önce iki boyutlu daha sonra ise üç boyutlu ortamlarda modellenmişlerdir. İki boyutlu ortamda köprü modeli olarak düz bir çubuk seçilip, üzerinden hareketli yük olarak sırası ile bir adet ve beş adet çeyrek taşıt modelleri geçirilmiştir. İkinci aşamada ise üç boyutlu ortamda köprü modeli olarak diktörtgen bir plaka seçilmiş ve üzerinden hareketli yük olarak tam taşıt modeli geçirilmiş ve böylece köprü modellerinin, üzerlerinden geçen hareketli yükler ile etkileşimli titreşimleri analitik ve sayısal olarak incelenmiştir. Son aşamada ise yoldan geçen taşıtların oluşturduğu titreşimlerin etkisi altındaki binanın titreşimleri çalışılmıştır. Asfalt yoldan geçen araçların titreşimleri ölçülerek bilgisayar ortamında bina modeline etki ettirilmiş ve binanın titreşim hareketleri ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonucunda, köprü modellerinin titreşimleri, eğilme momenti cevapları ve üzerinden geçen taşıtların gövde titreşimleri ile ivme değişimleri grafik olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this dissertation study is structural vibrations caused by vehicles. Therefore, firstly vibrations of metal bridges driven by vehicles and vibrations of vehicles are investigated. Then, building vibrations driven by vehicles are considered. In the countries like Japan, which have an eartquake risk, more strength full metal structures are preferred instead of concrete ones in order to minimize the damage which will be able to occur during an earthquake. Particularly in Japan, metal structures are also used in the bridge and viaduct construction in addition to the construction of houses and business centers where people spent much time. Therefore, transportation which is one of the most important things after an earthquake will not be ceased. In order to use metallic structures, the dynamic reaction of these structures to the external effects which can be encountered in daily life should be revealed. The most important one of these effects is the dynamic effect and noise because of the vehicles. In this study it has been studied firstly on the modeling of bridges and viaducts. In the modeling, first a two dimensional and then a three dimensional model has been taken into account. For the two dimensional case, a straight beam has been selected as the bridge model and one and five vehicles have been considered to be on the bridge, respectively. In the second stage, a rectangular plate is chosen as the bridge model and a moving vehicle is crossed from the bridge and then the vibration analysis is performed. In the last stage, the effect of vibrations due to the vehicles on the road on the nearby buildings has been investigated analytically. After the measurement of vibration due to the vehicle on the asphalted road, results have been adapted to the considered structure model using a computer program and the vibration of the structure has been specified. In the last stage of the study, The vibration of the bridge models, the bending moment outcomes and the vibration of the body of the vehicle on the road have been given graphically.