Bazı biyolojik aktif molekül ligandlarının ve bu ligandlarla oluşan metal komplekslerinin titreşimsel spektrumlarının deneysel ve kuantum kimyasal yöntemlerle incelenmesi
Vibrational spectroscopic investigations on some biological active ligand molecules and their metal complexes by experimental and quantum chemical methods
- Tez No: 178163
- Danışmanlar: PROF.DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF.DR. MEHMET SOMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmanın amacı, 3-bis(2-benzimidazil)-2-tiyapropan, 2-benzimidazolpropiyonik asit, 6-merkaptopurin, isoniyazid, niketamid biyolojik aktif ligand moleküllerinin ve Zn[1,3- bis(2-benzimidazil)-2-tiyapropan]Cl2, [(?2-SCH2CH2NHNCC6H4)PdCl]2 · C2H5OH, Zn(2-benzimidazolpropiyonik asit)2Cl2, Pd(6-Hmerkaptopurin)2Cl2, Cu(isoniyazid)Cl2 metal komplekslerinin titreşim frekanslarını ve kiplerini saptamaktır. Bu çalışmada, biyolojik aktif ligand moleküllerin ve metal koplekslerinin optimize geometrileri ve titreşim frekasları DFT/B3LYP teori düzeyinde çeşitli baz kümeleri ile 6-31+G(d,p), LANL2DZ ve Z3PolX Gaussian 03 programında hesaplandı. Tüm hesaplamalarda önce biyolojik aktif ligand moleküllerin ve metal koplekslerinin optimize geometrileri saptandı. Daha sonra frekans hesaplamaları yapıldı. Moleküllerin ve komplekslerin titreşim kiplerini belirlemek için toplam enerji dağılımı (TED) hesaplamaları Scale2 programı yardımıyla yapıldı. Çalışmanın deneysel kısmında öncelikle örneklerin FT-IR spektrumları ATR, KBr ve polietilen disk metodları kullanılarak kaydedildi. Toz halindeki örneklerin FT-Raman spekturumları payreks tüplere konularak kaydedildi. Daha sonra hesaplanan dalgasayıları deneysel dalgasayılarıyla karşılaştırıldı. Sonuçlar deneysel dalgasayılarıyla hesaplanan dalgasayılarının uyum içinde olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the vibrational frequencies and modes of 3-bis(2- benzimidazyl)-2-thiapropane, 2-benzimidazolepropionic acid, 6-mercaptopurine, isoniazide, nicetamide biological active ligand molecules and Zn[1,3-bis(2- benzimidazyl)-2-thiapropane]Cl2, [(?2-SCH2CH2NHNCC6H4)PdCl]2 · C2H5OH, Zn[2- benzimidazolepropionic acid]2Cl2, Pd(6-Hmercaptopurine)2Cl2, Cu(isoniazide)Cl2 metal complexes . In this study, the optimized geomety and the vibrational frequencies of the biological active ligand molecules and the metal complexes were calculated at DFT/B3LYP theory level with various basis sets 6-31+G(d,p), LANL2DZ and Z3PolX by using Gaussian 03 program. In all of the calculations, at first the optimized geometry of the molecules and the complexes were obtained. Then the frequency calculations were performed. In order to determine the vibrational modes of the molecules and the complexes, total energy distirubution (TED) calculations were performed with the help of Scale 2.0 program. In the experimantal part of this study, first of all FT-IR spectra of the samples were recorded on by using ATR, KBr and polyethylene pellet methods. FT-Raman spectra were obtained from powdered samples placed in a Pyrex tube. Then the calculated wavenumbers were compared with the experimental wavenumbers. The results showed that the calculated and experimental wavenumbers were in good agreement.