Küçükçekmece gölü zooplankton gruplarının mevsimsel dağılımı
Seasonal distribution of zooplankton groups of lake Küçükçekmece
- Tez No: 178166
 - Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TEMEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küçükçekmece Gölü zooplankton gruplarının mevsimsel dağılımı Kasım 2005 ? Aralık 2006 tarihleri arasında 1 yıllık sure içerisinde incelenmistir. Arastırma sonunda gölde Rotifera grubundan 13, Cladocera grubundan 2, Copepoda grubundan 3, Ciliata grubundan 4, Polychaeta grubundan 2, Ctenophora grubundan 1, Amphipoda grubundan 1 tür ve 4 farklı larva belirlenmistir. Rotifera ve Cladocera grubu üyeleri tatlı su ortamına ait oldukları halde, Copepoda grubundan Acartia clausi, Ciliate grubundan Tintinnopsis nana, Favella sp., Strobilidium spiralis, Polychaeta grubundan Gammarus sp., deniz ortamı canlıları olarak göl zooplanktonunda yer almıslardır. Rotifera grubu her mevsim baskın olmustur. Sonbahar mevsiminde Bosmina longirostris, Spio sp., Pleurobranchia pileus, Balanus sp.'nin Cypris, Nauplius larvası ve Bivalv larvası; kıs mevsiminde Synchaeta pectinata, Filinia longirostris ve Epiphanes sp.; ilkbahar mevsiminde Asplachna priodonta, Strobilidium spiralis; Yaz mevsiminde Brachionus plicatilis yüksek sayısal değerlere ulasmıslardır. Gölde tespit edilen Polyarthra major, Filinia longiseta, Keratella cochlearis ve Branchionus türleri ötrofikasyonun indicator türleridir. Denizel türlerden Tintinnopsis nana 2. ve 3. istasyonda ilkbahar mevsiminde, Acartia clausi ise 3. istasyonda yaz mevsiminde en yüksek değerine ulasmıstır.
Özet (Çeviri)
Seasonal distribution of zooplankton groups of Lake Küçükçekmece was investigated for one year period between November 2005 ? December 2006. In the lake, it was determined 13 species from Rotifera group, 2 species from Cladocera, 3 species from Copepoda, 4 species from Ciliata, 2 species from Polycheata, 1 species from Ctenophora and 1 species from Amphipoda group and 4 different larvae. Indivudials of Rotifera and Cladocera belongs to freshwater while Acartia clause from Copepoda, Tintinnopsis nana, Favella sp., Strobilidium spiralis from Ciliate group, Micronereis sp., Spio sp. from Polychaeta group, Pleurobranchia pileus from Ctenophora group and Gammarus sp. from Amphipoda group as marine species were found in the lake?s zooplankton. Rotifera was dominant group for each season studied. In autumn; Bosmina longirostris, Spio sp., Pleurobranchia pileus, Cypris and Nauplius larvae of Balanus sp. and Bivalv larvae, in winter; Synchaeta pectinata, Filinia longirostris ve Epiphanes sp., in spring; Asplachna priodonta, Strobilidium spiralis, in summer; Brachionus plicatilis had higgest number of specimen. Polyarthra major, Filinia longiseta, Keratella cochlearis and Branchionus which were found in the lake are indicator species of eutrophication. Marine species, Tintinnopsis nana in second and third station peaked in number during spring while Acartia clause in third station peaked in number during summer.