Terkos gölü (İstanbul) fitoplanktonunun su kalitesi parametreleri ile olan ilişkileri
The relation between water quality parameters with phytoplankton of Terkos lake (Istanbul)
- Tez No: 178165
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YELDA AKTAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalõşmanõn amacõ içme suyu kaynağõ olarak kullanõlan Terkos Baraj Gölünde bulunan fitoplanktonun tür kompozisyonunu belirleyerek dağõlõmlarõnõ etkileyen fiziksel ve kimyasal parametrelerin (sõcaklõk, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen, besin tuzlarõ nitrit, nitrat, fosfat ve silikat) incelenmesidir. Çalõşma için seçilmiş 9 istasyonda yüzey ve çeşitli derinliklerden Ocak 2005 - Şubat 2006 tarihleri arasõnda aylõk olarak su örnekleri alõnarak ölçüm ve analizler yapõldõ. Elde edilen verilere göre su sõcaklõğõ 4.4 - 26.8 oC, elektriksel iletkenlik 135 - 480 µS cm-1, pH 7.79 - 9.42, çözünmüş oksijen 2.06 13.57 mg l-1, orto- fosfat 1.1 64.8 µg l-1, toplam fosfat 18 207 µg l-1, toplam azot 29 1640 µg l-1, nitrit + nitrat 0.37 509 µg l-1, TN/TPO4 0.5 41, silikat 562 6822 µg l-1 ve klorofil-a 0.42 62.04 µg l-1 değerleri arasõnda değişiklik gösterdi. Baraj Gölünde seçilen 9 istasyonda yedi divizyoya ait toplam 120 fitoplankton türü tespit edildi ve bunlardan Bacillariophyta 48 tür (% 39) ile baskõn grubu, Chlorophyta 43 tür (% 35) ile ikinci derecede baskõn grubu oluşturdu. Cyanophyta 15 tür (% 13), Chrysophyta 5 tür (% 4), Cryptophyta 3 tür (% 3), Dinophyta 3 tür (% 3) ve Euglenophyta 3 tür (% 3) ile temsil edildi. Çalõşma sonunda gölde ötrofikasyon şartlarõnõn oluşmadõğõ ve göl suyunun mesotrofik özellikten, ötrofik özelliğe doğru ilerlediği anlaşõldõ.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate physical and chemical parameters (temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen, nutrients nitrite, nitrate, phosphate and silicate) which effect the distrubition with determining phytoplankton composition in Terkos Dam Lake that is used source of drinking water. Measurements and analyses were analyzed from January 2005 to February 2006. Monthly water samples were taken from surface and several depts at nine sites. The measured; water temperatures 4.4 - 26.8 oC, electrical conductivity 135 -480 µS cm-1, pH 7.79 - 9.42, dissolved oxygen 2.06 13.57 mg l-1, orto- phosphate 1.1 64.8 µg l-1, total phosphate 18 207 µg l-1, total nitrogen 29 1640 µg l-1, nitrite + nitrate 0.37 509 µg l-1, TN/TPO4 0.5 41 1, silicate 562 6822 µg l-1 and chlorophyll-a were measured between 0.42 µg l-1 - 62.04 µg l-1. It was determined 120 phytoplankton species from seven divisios at these nine stations. Bacillariophyta (% 39) is the dominant phytoplankton with 48 species. Chlorophyta (% 35) is second group with 43 species. Cyanophyta (% 13) with 15 species, Chrysophyta (% 4) with 5 species, Cryptophyta (% 3) with 3 species, Dinophyta (% 3) with 3 species and Euglenophyta (% 3) with 3 species were represented. As a result of this study, it was reported that there is no occured eutrofication conditions and lakes water is shifting from mesotrophic to eutrophic.