CMS deneyinde Monte Carlo Yöntemi'yle süpersimetrik parçacıkların üretimi
Supersymmetric particles production at CMS experiment by Monte Carlo Method
  1. Tez No: 178167
  2. Yazar: SERCAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF. DR. RAMAZAN SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
LHC'deki CMS deneyinin ana amaçlarından birisi SUSY parçacıklarını arastırmaktır. Gluinolar ve skuarklar gibi güçlü etkilesen parçacıklar LHC'de gözlenmesi en olası ilk SUSY parçacıklarıdır. Bu çalısmada gluino-gluino çift üretimi kuarklara, leptonlara ve LSP'lere olan bozunumları ile mSUGRA-MSSM modeli çerçevesinde arastırılmıstır. Olaylar Pythia 6.302 kullanılarak simüle edilmis ve SUSY'yi gözlemek için en olası son durumlar“UVWW X!Y_[”ve“?? UVWW [”sonuç olarak verilmistir.
Özet (Çeviri)
One of the main aim of the CMS experiment at the LHC is to search for SUSY particles. Strongly interacting particles as gluinos and squarks will be most likely the first SUSY particles to be seen at LHC. In this study gluino-gluino pair production has investigated with subsequent decay into quarks, leptons and LSPs within the framework of the mSUGRA-MSSM model. The events are simulated by using Pythia 6.302 and the most likely final states for SUSY observation“UVWW X!Y_[”and“?? UVWW [”are given as a result.