2-hidroksi-1-naftaldehit ile 4 halosübstitüe anilin'den elde edilen schiff bazı ligandlarının kristal ve moleküler yapısının incelenmesi
The Investigation of the crystal and molecular structure of schiff base ligands which obtain from 2-hydroxy-1-naphthalidene with 4-halosubstitüe analine
  1. Tez No: 95679
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. D. MEHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Doktora Tezi 2-HroROKSI-l-NAFTALDEHIT İLE 4-HALOSÜBSTITÜE ANILIN'DEN ELDE EDİLEN SCHIFF BAZI LIGANDLARININ KRİSTAL VE MOLEKÜL YAPILARININ İNCELENMESİ Hüseyin ÜNVER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. D. Mehmet ZENGİN Bu tez çalışmasında, bir grup oluşturan ve 2-hidroksi-l-naftaldehit ile 4 halosübstitüe aralin'den elde edilen dört tane Schiff bazı ligandı incelenmiştir. Çalışmanın birinci kısmında, söz konusu örneklerin kristal yapılan x-ışını kumun yöntemiyle çözülmüştür. Bu ligandlann adlan ve elde edilen özellikleri şöyle sıralanabilir 1) l-[N-(4-florofeml)]-2-hidroksi- 1-naftaliden (CnHnNOF) kristal sistemi monoklinik, uzay grubu P2ı/c, örgü parametreleri a=6.988(3), b=13.999(l), c=13.050(2) Â, p=92.845(l)°, V=1275.0(2) Â3, Z=4, R=0.0568. 2) l-[N-(4-klorofenil)]aminometiHden- 2(lH)naftelenon (CnH,2NOCl) kristal sistemi monoklinik, uzay grubu P2ı/c, örgü parametreleri a=4.761(3), b=20.347(l), c=13.773(2) Â,p=92.889(l)°, V=1332.4(3) A3, Z=4, R=0.0373. 3) l-[N-(4- bromofeniI)]aminometiliden-2(lH)naftelenon (CnH)2NOBr) kristal sistemi monoklinik, uzay grubu P2ı/c, örgü parametreleri a=4.8079(l), b=20.6170(l), 0=13.7502(1) Â, p=93.004(l)°, V=1361.11(3) Â3, Z=4, R=0.0505. 4) l-[NK44yodofenü)]aminometiliden-2(lH)naftelenorı (CnH]2NOI) kristal sistemi monoklinik, uzay grubu P2j/c, örgü parametreleri a=4.8435(l), b=21.4278(lX c=13.7257(l), (3=93.069(1)°, V=1422.49(3) Â3, Z=4, R=0.0387. Çalışmanın ikinci kısmında ise elde edilen kristallerin katı ve sıvı haldeki tautomerik özellikleri UV, İR ve !H-NMR yöntemleriyle incelenmiştir. Görünür bölge spektroskopisinde kristaller polar ve apolar çözücülerde çalışılmış ve kristaldeki molekülün iki biçimde olabileceği (enol-imin veya keto-amin) % de olarak verilmiştir. İR spektroskopisinde (1) molekülünün enol-imin, diğer moleküllerin ise keto-amin biçiminde olduğu belirlenmiştir. 'H-NMR spektroskopisinde ise moleküllerin tamamının keto-amin tautomeric gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçta moleküller katı halde tek bir biçimde bulunurken sıvı halde biçim değişikliğine uğradığı sonucunana varılmıştır. 2000, Sayfa:176 ANAHTAR KELİMELER: Schiff bazı ligandı, enol-imin, keto- amin, tautomerizm,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis THE INVESTIGATION OF THE CRYSTAL AND MOLECULAR STRUCTURE OF SCHTFF BASE LIGANDS WHICH OBTAIN FROM 2-HYDROXY-l-NAPHTHALTOENE WITH 4- HALOSUBSTTnJE ANILINE Hüseyin ÜNVER University of Ankara Graduate School of Natural and Aplkd Sciences Department of Physics Supervisor Prof. Dr. D. Mehmet ZENGİN In this thesis, four Schiff bases composed a group which are obtained from 2-hydroxy-l-naphthaldehyde with 4 halosubstitue have been studied In the first part of this work the crystal structures of the related molecules are solved by x-ray diffraction. These ligands and their properties are following: 1) l-[N-(4-fluorophenyl)]-2-hydroxy-l-naphtalidene (C17H12NOF) crystal sistem with monoclinic, space group P2i/c, lattice parameters a=6.988(3), b=13.999(l), c=13.050(2) A, p=92.845(10), V=1275.0(2) Â3, Z=4, R=0.0568. 2) l-[N-(4- iiichlorophraçl)]aminomeûıylidene-2(lH)ıaıdıtalenone (CnHnNOCl) crystal system with monoclinic, space group P2i/c, lattice parameters a=4.761(3), b=20.347(l), c=13.773(2) Â, p=92.889(l), V=1332.4(3) Â3, Z=4, R=0.0373. 3) l-[N