Feke (Adana) yöresindeki üst devoniyen istifinde ?Kellwasser eventi?nin olası etkilerinin jeokimyasal yöntemlerle araştırılması
Geochemical investigation of possible effects of Kellwasser event in the upper devonian sequence in feke (Adana) region
  1. Tez No: 178214
  2. Yazar: ÖZGE KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NAMIK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geç Devoniyen'de Alt ve Üst Kellwasser olarak anılan iki farklı evrede gerçeklesen Kellwasser Eventi'nin Türkiye'deki olası etkilerinin incelenmesi için Doğu Toroslar'da Adana (Feke) yöresinde, aynı döneme ait birimleri içeren bir istifte, 46 m. kalınlığında bir kesit ölçülmüstür. ?çerdiği konodont zonu rhenanaya göre Alt Kellwasser Eventi'nin etkilerinin beklendiği kesitte, mineralojik, petrografik ve farklı jeokimyasal özellikler kesit boyunca incelenerek, litoloji, deniz seviyesi, redoks kosulları ve biyolojik üretimdeki değisimler saptanmaya çalısılmıstır. Self ortamında çökelmis kırıntılılar ve kireçtaslarından olusan kesitin 26?42. metreleri arasındaki 16 metrelik kesimi, Kellwasser seviyelerinin dünya üzerindeki birçok örneğinde olduğu gibi, baslıca koyu renkli çökellerden olusan bir litoloji sunmaktadır. 26?38 metreleri arası koyu gri-siyah seyllerin baskın olduğu, kuvars ve kil minerallerince zengin seyl-silttası ardalanmasını içermektedir. 38?42. metreler arasında baslıca bileseni kuvars olan silttası ve kumtasları çökelmistir. Titanyum ve zirkon değerleri kesit boyunca aynı anda 35,5?37 arası ve 41. metrelerde artıs göstermekte ve iki farklı kesimde deniz seviyesi alçalımına isaret etmektedirler. V/Cr, U/Th ve Ni/Co, V/V+Ni element oranları ve tek baslarına molibden, uranyum, vanadyum değerlerine göre altı farklı seviye (12, 16,9, 28, 34, 36 ve 40. metreler), disoksik ve anoksik özellik göstermektedir. Biyolojik üretime ait göstergeler, baryum, fosfor ve organik karbon izotopu değerleri birbirleriyle uyumlu olarak 36,3., 37. ve 41. metrelerde bir artısa isaret etmektedirler. Kesit boyunca değisimleri incelenen tüm bu göstergelere göre, Alt Kellwasser Eventi'nin etkilerinin görüldüğü seviye, kesitin 36. ve 41. metreleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kellwasser Event occurred in Late Devonian during two phases, which are called as Lower and Upper Kellwasser. To investigate the possible effects of these events, a 46 meter thick section was measured in Eastern Taurus Adana (Feke) region. According to rhenana zone the section is considered as probably affected by Lower Kellwasser Event. The changes in lithology, sea level, redox conditions and biological productivity were investigated by using mineralogic, petrographic and different geochemical proxies. The section consists of clastics and limestones, which were deposited in a shelf environment and between 26-42 meters, along a 16 meter thick interval dark colored sediments as in the so many profiles in the world, where the Kellwasser Event is studied. Between 26-38 meters, where the dark gray-black shales are deposited, quartz and clay minerals are the dominant constituents. Between 38-42 meters siltstone and sandstones were deposited, which have quartz as the main mineralogical component. Ti and Zr values are increasing at 35,5-37 and 41st meters of the section and indicating two different intervals of sea level fall. According to the element ratios V/Cr, U/Th, Ni/Co, V/V+Ni and amounts of the values Mo, U, V at six different intervals (12, 16,9, 28, 34, 36 and 40th meters) disoxic and anoxic conditions were recognized. Biological productivity proxies Ba, P2O5 and organic carbon isotope ratios exhibite a synchronical change at 36,3, 37 and 41st meters. All these respective proxies indicate that the interval between 36 and 41 meters, is the most probable interval, where effects of the Lower Kellwasser Event can be observed.