Uçucu kül katkısıyla üretilen harçların dayanım ve dayanıklılığının araştırılması
Investigation of the strength and durability of mortar produced by fly ash as additive material
- Tez No: 178217
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHRİYE M. KILINÇKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısmada, farklı özelikteki çimentoların uçucu kül katkısıyla harçların dayanım ve dayanıklılık özeliklerine etkisi incelenmistir. Bu amaçla, bes farklı çimento üretim tesisinden (A, S, Ç, N ve L) alınan katkısız Portland çimentosuna (CEM I 42,5), 5%, 9% ve %14 oranlarında uçucu kül katkısı ikame edilmistir. TS EN 196-1 standardına göre standart küre maruz referans deney numunelerinin 7., 28. ve 56. günlerde su emme degerleri, egilme ve basınç dayanımları arastırılmıstır. Durabilite deneyi için numuneler ıslanma / kuruma çevrimlerine maruz bırakılmıs, numunelerin 28. günden baslayarak 28. ve 56. günlerde agırlık degisimleri ve ultrases hızları arastırılmıstır. Uçucu kül katkılı çimentolar, Portland çimentosunda olmayan performans özeliklerine sahip olmanın yanında, elektrik endüstrisinin ikincil ürünlerinin faydalı bir sekilde kullanılmasına imkân saglamaktadır. Ancak degisik kimyasal, mineralojik ve fiziksel özelliklere sahip katkı malzemelerinin kullanılması çimento sisteminde önemli ölçüde farklılıklara neden olmaktadır. Çalısma sonuçlarından, 28. günün sonunda %5 oranında uçucu kül katkılı çimentoların dayanımlarının katkısız çimentoların dayanımlarından büyük oldugu görülmektedir. Uçucu kül katkılı çimentolarda katkı oranının artması ile dayanım düsüsleri gözlenmistir. Erken yaslarda, uçucu kül katkılı numunelerin dayanımları, katkı miktarı arttıkça azalmakta ve referans numunelerin dayanımlarından düsük degerler almaktadır. Uçucu kül katkısıyla N ve S çimentoları diger çimentolardan daha fazla dayanım artısı göstermektedir. Islanma / kuruma çevrimlerine maruz bırakılan numuneler içerisinde en iyi performansı %9 uçucu kül katkısı içeren A9, N9 ve S9 numuneleri göstermektedir. Uçucu kül katkılı çimentolarda katkı oranının artması ile ıslanma / kurumaya olan dayanıklılıgın azaldıgı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of fly-ash content and different cements of different properties on the strength and durability of mortars was investigated. For this purpose, Portland cements (CEM I 42,5) from five different plants (A, S, Ç, N and L) were blended with 5%, 9% and 14% replacement by mass of fly-ash. The TS EN 196?1 standard mortar control specimens cured under standard conditions were tested at 7th, 28th and 56th days for water absorption, flexural and compressive strengths. For durability test, mortar specimens subjected to wetting-and-drying cycles beginning on the 28th day were tested at the ages of 28 and 56 days for mass change and pulse velocity. Fly ash blended cements are characterized not only by their performance properties that are absent in Portland cements, but they also represent gainful utilization of by-products from thermal electric power plants. However, the addition of blending materials of different chemical, mineralogical and physical properties introduces significant diversity into the cementing system. The results show that the 28-day strength of the binders with 5% fly-ash substition are higher than those with no fly-ash. Reductions in strength are observed with increasing fly ash replacements. At early ages, the strengths of the blended binders are less than those of pure Portland cements with fly ash contents, decreasing below those of the reference cement. The N and S cements exhibited higher increase in strength with increasing fly ash contents. The 9% fly-ash binders A9, N9 and S9 performed the best against wetting/drying cycles with 3.6%, 5.7% and 3.7% reduction in strength respectively. It was seen that the resistance against wetting-and-drying cycles decreased with increasing fly ash contents.