Su-asetik asit-çözücü karışımı sistemlerinin sıvı sıvı denge verileri
Liquid-liquid equilibrium data of water-acetic acid-solvent mixture systems
  1. Tez No: 178216
  2. Yazar: TUĞBANUR SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UMUR DRAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Asetik asidin sulu çözeltilerinden ayrılmasında kullanılan yöntemlerden biri de sıvı?sıvı ekstraksiyonudur. Bu ayırma işleminde uygun çözücünün seçilebilmesi için güvenilir denge verilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, daha önceki çalışmalarda ayrı ayrı incelenen n?amil alkol ve n?amil asetat solventlerinin belirli bileşimlerdeki karışımları solvent olarak kullanılarak asetik asit?su?çözücü karışımı dörtlü sistemleri incelenmiştir. Ağırlıkça değişik oranlarda n?amil alkol ve n?amil asetat (%10?%90), (%30?%70), (%50?%50), (%70?%30), (%90?%10) karışımları hazırlanarak asetik asit?su?çözücü karışımı sistemlerinin 298,2 K'deki çözünürlük dengeleri incelenmiştir. İncelenen her bir dörtlü sisteme ait çözünürlük eğrisi ve bağlantı doğrusu verileri deneysel olarak tespit edilmiştir. Deneysel verilerin güvenilirliği Othmer?Tobias korelasyonu ile test edilmiştir. Deneysel bağlantı doğrusu verilerinden yararlanarak her bir sisteme ait dağılma katsayısı ve ayırma faktörü değerleri hesaplanmıştır. Ede edilen sonuçlar, tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the processes used to separate acetic acid from its aqueous solutions is liquid?liquid extraction. In this seperation process, reliable equilibrium data are required in order to choose the appropriate solvent. In this study, the mixtures having the determined compositions of n?amyl acetate and n?amyl alcohol solvents, which were studied before individually, were used as solvent and the quaternary system of acetic acid?water?mixed solvent was examined. The mixtures of n?amyl alcohol and n?amyl acetate having the different compositions (10%?90%), (30%?70%), (50%?50%), (70%?30%), (90%?10%) were prepared and the solubility equilibria of acetic acid?water?mixed solvent systems was examined at 298.2 K. The solubility curves and tie?line data of each quaternary systems were determined experimentally. The reliability of the experimental data was tested by applying the Othmer?Tobias correlation. The distribution coefficient and separation factors of each system were calculated from experimental tie?line data. The results obtained from the experiments are shown on tables and graphs.