Yakı otu (Epilobium angustifolium) bitkisinin kimyasal yapısının incelenmesi
Research of the chemical structure of fire weed plant (Epilobium angustifolium)
- Tez No: 178218
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE SERGÜZEL YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Halk arasında Yakı Otu olarak bilinen Epilobium angustifolium bitkisinin kimyasal yapısı ilk defa bu tezde bir bütün olarak aydınlatılmaya çalışılmıştır. Yakı Otu Bitkisi, Çanakkale Yöresi'nden çiçekli zamanında toplanmış ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Bölümü'nde ISTE 83909 Herbal Numarası ile kayıt ettirilmiştir. Yakı Otu Bitkisinin gövde, çiçek ve yaprak kısımlarından değişik yöntemlerle özütleri ve çay numuneleri hazırlanmıştır. Elde edilen yaş bitkisel numunelerle bitkinin kimyasal yapısı; GC, GC-MS, LC-MS, MS-MS analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Analiz verilerine göre; Yakı Otu bitkisinde çok değişik fonksiyonel bileşiklerin varlığı saptanmıştır ve bunların bir bütün olarak tanımlanmasında zorluklar yaşanmıştır. Bu sebeple öncelikle bitkinin flavonoid bileşenleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemical structure of Epilobium angustifolium plant that?s known as Fire Weed in folk has been tried to explain by being a complete for the first time. Fire Weed has been collected from Canakkale Region during its flowered time and has been made register with the herbal number of ISTE 83909 in the Department of Pharmaceutical Botanic of Istanbul University, Pharmacy Faculty. Extract and tea samples have been prepared with different ways from the stem, flower and leave parts of Fire Weed. Gained wet plant samples? chemical structures have been examined with the GC, GC-MS, LC-MS, MS-MS analysis methods. According to the analysis data, very kinds of functional components have been established in Fire Weed and difficulties have been lived to define these as a complete, therefore primarily flavonoid components have been dealed.