Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi'ndeki Tephrıtıdae (Dıptera) örneklerinin değerlendirilmesi
The study of the specimens of tephritidae (Diptera) in Gazi University Zoology Museum
- Tez No: 184776
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
viGAZİ ÜNİVERSİTESİ ZOOLOJİ MÜZESİNDEKİ TEPHRITIDAE(DIPTERA) ÖRNEKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİYüksek Lisans TeziBengü PAKYÜREKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETBu çalışmada Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesinde bulunan Türkiye'nin ve Batıİran'ın çeşitli bölgelerinden farklı tarihlerde toplanan toplam 1767 Tephritidörnek değerlendirilerek toplam 28 cinse ait 115 tür tespit edilmiştir. BunlardanOxyaciura tibialis, Myiopites cypriacus, Urophora maura, Urophora tenuior,Campiglossa absinthii, Campiglossa difficilis, Campiglossa lederi, Capititesramulosa, Noeeta bisetosa, Noeeta crepidis, Noeeta pupillata, Oxyna flavipennis,Oxyna lutulenta, Oxyna nebulosa, Oxyna quttatofasciata, Spathulina sicula,Hendrella winnertzi, Tephritis bardanae, Tephritis bimaculata, Tephritis heiseri,Tephritis heliophila, Tephritis hendeliana, Tephritis mutabilis, Tephritis ruralis,Tephritis scorzonerae, Tephritis stictica, Tephritis truncata, Trypanea tubulata,Orellia distans, Orellia steropea, Terellia longicauda, Terellia tussilaginis,Carpomya schineri, Hypenidium graecum, Hypenidium roborowskii, Rhagoletisbatava, Rhagoletis flavicincta türleri Türkiye faunası için, Chaetorellia carthami,Euleia heraclei, Orellia steropea, Terellia ruficauda, Campiglossa grandinatatürleri İran faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Oxyaciura, Myiopites, Noeeta,Spathulina, Hendrella, Campomya, Hypenidium ve Oxyna cinsleri Türkiyefaunası için yeni kayıttır. Ayrıca bu çalışmada şu ana kadar bilinen türlerdenfarklı ve bilim alemi için yeni olabileceği düşünülen Urophora cinsine ait 1 veTephritis cinsine ait 4 tür tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilenviitaksonların teşhis anahtarları, tanımları, lokalite bilgileri, Dünya ve Türkiyeyayılışları ile yayılış haritaları ve her bir türün fotoğrafları verilmiştir.Bilim Kodu : 230.1.058Anahtar Kelimeler : Diptera, Tephritidae, Fauna, Sistematik, Morfoloji,TürkiyeSayfa Adedi : 412Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdullah HASBENLİ
Özet (Çeviri)
viiiTHE STUDY OF THE SPECIMENS OF TEPHRITIDAE (DIPTERA) INGAZİ UNIVERSITY ZOOLOGY MUSEUMM. Sc. ThesisBengü PAKYÜREKGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTIn this study, 1767 Tephritid specimens which are present in the ZoologicalMuseum of Gazi University and collected different date and various district ofTurkey and West Iran were evaluated. 115 species of totally 28 genus weredetermined. Oxyaciura tibialis, Myiopites cypriacus, Urophora maura, Urophoratenuior, Campiglossa absinthii, Campiglossa difficilis Campiglossa lederi,Capitites ramulosa, Noeeta bisetosa, Noeeta crepidis, Noeeta pupillata, Oxynaflavipennis, Oxyna lutulenta, Oxyna nebulosa, Oxyna quttatofasciata, Spathulinasicula, Hendrella winnertzi, Tephritis bardanae, Tephritis bimaculata, Tephritisheiseri, Tephritis heliophila, Tephritis hendeliana, Tephritis mutabilis, Tephritisruralis, Tephritis scorzonerae, Tephritis stictica, Tephritis truncata, Trypaneatubulata, Orellia distans, Orellia steropea, Terellia longicauda, Terelliatussilaginis, Carpomya schineri, Hypenidium graecum, Hypenidium roborowskii,Rhagoletis batava, Rhagoletis flavicincta are new records from Turkey andChaetorellia carthami, Euleia heraclei, Orellia steropea, Terellia ruficauda,Campiglossa grandinata are new records for the Fauna of Iran. GenusOxyaciura, Myiopites, Noeeta, Spathulina, Hendrella, Campomya, Hypenidiumand Oxyna are new records for Turkish fauna. Besides, in this study, 1 speciesfrom Urophora and 4 species from Tephritis are considered to be new forscience. As a result of this study, descriptions of species, information aboutixlocalities, distribution in World and Turkey with identification keys to speciesand distribution maps for the research area are given and wing photographs ofeach species are given.Science Code : 230.1.058Key Words : Diptera, Tephritidae, Fauna, Systematic, Morphology, TurkeyPage Number : 412Adviser : Assoc. Prof. Dr. Abdullah HASBENLİ