Türkiye Scorzonera L. cinsinde yer alan Scorzonera incisa DC. ve Scorzonera eriophora DC. taksonlarının karyotip analizi
The karyotype analysis of Scorzonera incisa DC. and Scorzonera eriophora DC. taxa the genus Scorzonera L. in Turkey
- Tez No: 271473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA MARTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu araştırmada, Asteraceae familyasında yer alan ve ülkemizde doğal olarak yayılış gösteren Scorzonera L. cinsine ait Scorzonera incisa DC. ve Scorzonera eriophora DC. türlerinin somatik kromozom sayıları belirlenmiş ve karyotip analizleri yapılmıştır. Ezme-Yayma Preparasyon Metodu ile birlikte Görüntü Analiz Sistemi kullanılmıştır. İncelenen türlerin somatik kromozom sayıları, Scorzonera incisa'da 2n=14, Scorzonera eriophora'da 2n=12 iken, karyotip analizlerinin her iki türde farklı olduğu gözlenmiştir. S. incisa türünde karyotip formülü 7m ve S. eriophora türünde 4m+2sm olarak belirlenmiştir. Türlere ait idiyogram ve karyogramlar çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this search, Scorzonera insica DC. and Scorzonera eriophora DC. species?s somatic chromosome numbers are determined and karyotype analysis are made. They take part in Asteraceae family and belongs to genus Scorzonera L. Type that is grown in our country naturally with Squash Method, Image Analysis System is used. While species?s somatic chromosome numbers are 2n=14 in Scorzonera insica, 2n=12 in Scorzonera eriophora, it is observed that karyotype analysis are different in each two species?s. It?s determined that karyotype formulae is 7m in S. insica species and 4m+2sm in S. eriophora. Ideogram and karyograms that belong to species are drawn.