İş-güç-enerji konusunun öğretiminde pedagojik- analojik modellerin kavramsal değişimin gerçekleşmesine etkisi: Konya ili örneği
Effectiveness of pedagogical-analogical models for the realization of conceptual change on instruction of work-power-energy concepts: An example from Konya
  1. Tez No: 178293
  2. Yazar: NİLÜFER CERİT BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırmanın amacı, kavramsal değişim yaklaşımlarından olan kavramsal değişim metinleri ve model kullanımının, öğrencilerin iş, güç, enerji konusu ile ilgili başarılarına ve fizik dersi ile ilgili bazı seçilmiş duyuşsal karakteristiklerine olan etkisini araştırmak ve geleneksel ders anlatım yöntemi ile karşılaştırmaktır.Çalışmanın örneklemini, Konya Meram Muhittin Güzelkılınç Lisesindeki dört farklı şubedeki toplam 105 10. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Şubelerden üçü kavramsal değişim yaklaşımlarının kullanılacağı deney grupları, biri ise geleneksel öğretim yöntemlerinin kullanılacağı kontrol grubu olarak seçilmiştir. Araştırmada deneysel araştırma yönteminin öntest-sontest deseni kullanılmıştır. 2006?2007 öğretim yılının ikinci döneminde dört hafta süreyle uygulama yapılmıştır.Hipotezleri test etmek için, elde edilen veriler çift yönlü varyans analizi (Two Way ANOVA) ve Kruskall-Wallis testi ile analiz edilmiştir. Deneysel işlem sonrasında iş-güç-enerji kavramları açısından gruplar arasında deney grupları lehine anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Ayrıca deney grupları arasında da anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Seçilmiş duyuşsal karakteristiklerden ilgi ve tutum açısından yine deney grupları lehine anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to research the effectiveness of conceptual change texts and pedagogical-analogical models that are conceptual change approaches on students? achievements of work-power-energy concepts and their selected affective characteristics related to physics course. Also another aim of the study is to compare effectiveness of these conceptual change approaches with traditionally designed instruction.The subjects of this study consist total 105 secondary year students who read in four classrooms of Konya Meram Muhittin Güzelkılınç High School. Three of the classrooms was selected as experimental group for applying the conceptual change approaches and the other as control group for traditionally designed instruction. The study was done with the pretest-lasttest design of experimental investigation method. In the groups, work-power-energy was taught for four weeks in the second semester of 2006- 2007 education season.In order to test the research hypothesis proposed, two way ANOVA and Kruskall-Wallis test were used. The results of analysises indicated that the experimental groups were more succesful statistically than the control group. Same results also indicated that the experimental groups were different one from the other with regard to the succes about work-power-energy concepts. Also the experimental groups were beter than the control group with regard to the interest and attitude that are two of the selected affective characteristics.