Bazı tescilli nohut çeşitlerinin demir ve çinko uygulamasına tepkileri
The response of registered some different chickpea varieties to zinc and iron applications
- Tez No: 178299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, sera koşullarında yetiştirilen bazı tescilli nohut çeşitlerine (Gökçe, Uzunlu, Sarı-98, Küsmen, ILC-195, Eser-87, Damla, Akçin-91, Canıtez-87 ve Er-99) artan dozlarda uygulanan demir (0-10-50 mg Fe /kg) ve çinkonun (0-5 mg Zn /kg); bitkinin fiziksel özellikleri ve bitki toprak üstü aksamının demir, çinko, aktif demir, fosfor, bor içerikleri ve klorofil kapsamlarına etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.Elde edilen sonuçlara göre yapılan varyans analizlerinde klorofil a, klorofil b ve toplam klorofil, bitki toprak üstü aksamı demir, aktif demir, çinko, fosfor ve bor içeriği ile yaprak boyu, sap kalınlığı, bitki boyu, bitki toprak üstü aksamı yaş ve fırın kuru ağırlığı, kök fırın kuru ağırlığı değerlerinde demir ve çinko uygulamaları ile önemli istatistiki farklılıklar bulunmuştur.Ortalama değerler dikkate alındığında bitki toprak üstü aksamı demir içeriği 507,62 mg/kg ve aktif demir içeriği 42,64 mg/kg'dır. Fosfor içeriği ise 2634 mg/kg olarak bulunmuştur.Demir ve çinkolu gübre uygulamalarına en iyi tepki Sarı-98, Damla ve Uzunlu çeşitlerinde gözlenmiştir. Tüm çeşitler dikkate alındığında 5 mgZn/kg uygulaması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of increasing levels of iron (0-10-50 mg Fe /kg) and zinc (0-5 mg Zn /kg) applications on plant physical characteristics and iron, zinc, active Fe+2, phosphorus, boron content and chlorophyll contents of different chickpea varieties ( Gökçe, Uzunlu, Sarı-98, Küsmen, ILC-195, Eser-87, Damla, Akçin-91, Canıtez-87 and Er-99 ) under greenhouse conditions.According to variance analysis, there was a statistically significant differences between zinc and iron application on chlorophyll a, chlorophyll b ,total chlorophyll, iron, active iron, zinc, phosphorus and boron content; and leaf length, plant petiole density, plant height, plant fresh and dry weight, root dry weight. Plant iron content was 507,62 mg/kg; plant active iron content was 42,64 mg/kg and plant phosphorus content was 2634 mg/kg . The best response to iron and zinc application were obtained on Sarı-98, Damla and Uzunlu varieties. We recommended that for all of the chickpea varieties can be fertilized with 5 mg Zn /kg .