Ferrosenilfosfazen türevlerinin elektrokimyasal davranışları ve yüzey adsorpsiyonlarının incelenmesi
The investigation of electrochemical behavior and surface adsorption of ferrocenylphosphazane derivative
- Tez No: 178300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bazı Ferrosenilfosfazen bileşiklerinin elektrokimyasal davranışları 0.1 M tetrabutilamonyum tetrafloroborat (TBATFB)'ın asetonitrildeki çözeltisinde ve Camsı Karbon (GC) elektrodunda çeşitli elektrokimyasal metotlar ile incelenmiştir. Bu ortamda incelenen bütün moleküllerin difüzyon katsayıları ve aktarılan elektron sayıları ultramikro Camsı Karbon elektrot (GC) kullanılarak hesaplanmıştır. Ferrosenilfosafazen bileşiklerinin 0.1M TBATFB- asetonitril ortamında kalibrasyon grafiği çizilerek kantitatif olarak tayin edilmiştir. Ferrosenilfosafazen bileşiklerinin GC elektrotta indirgenme mekanizmasının tersinir elektron basamağı ile EC mekanizmasına göre yürüdüğü belirlenmiştir. CV deneyleri ile, Ferrosenilfosafazenlerin elektrokimyasal davranışlarındaki değişmeler takip edilmiş ve oluşan komplekslerin dönüşümlü voltamogramlarının, Ferrosenilfosafazenlerde ne tür farklılıklar gösterdiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrochemical behaviour of some ferrocenylphosphazanes was investigated by using various electrochemical techniques in 0.1 M terabutylamonium tetrafluoroborate (TBATFB) in acetonitrile at Glassy Carbon electrode (GC). In this media, number of electrons transferred and diffusion coefficients of the compounds were estimated by using ultromicro Glassy Carbon electrode (GC). It was also shown that ferrocenylphosphazanes can be determined quantitatively in acetonitrile using a calibration graph. Mechanism of ferrocenylphosphazanes was also examined on GC electrode and, electrochemical reduction of ferrocenylphosphazanes seems to follow an EC mechanism with an reversible electron transfer step. From this CV?s, it was concluded that complexation renders the ferrocenylphosphazanes to become more oxidation-resistant compared to the parent molecules.