Tufan dağ, Çorak dağ ve Turanşah dağı (Karaman) florası
The flora of Tufan dag, Çorak dag and Turansah dag (Karaman)
  1. Tez No: 178304
  2. Yazar: SÜLEYMAN DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışma Tufan Dağ, Çorak Dağ ve Turahşah Dağı (Karaman) florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı Davis'in Grid kareleme sistemine göre C4 karesinde yer almaktadır. Bölgeden 2006 - 2008 yılları arasında 1989 bitki örneği toplanmış olup 88 familya ve 403 cinse ait 943 takson tespit edilmiştir. Taksonların Fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Akdeniz elementi 223 (% 23.6), Iran-Turan elementi 174 (% 18.4), Avrupa-Sibirya elemeti 23 (% 2.4), Geniş yayılışlı 148 (% 15.6) ve fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 375 (% 39.7)'dir. Endemik takson sayısı 174 (% 18.4)'dür. Çalışma alanında 7 takson Pteridophyta, 936 takson Spermatophyta divisiosuna aittir. Gymnospermae alt divisiosundan 8 takson, Angiospermae alt divisiosundan 928 takson tespit edilmiştir. Angiospermae alt divisiosuna ait olan Dicotyledones sınıfında 805, Monocotyledones sınıfında 123 takson tespit edilmiştir. İçerdiği takson sayısı bakımından en büyük familyalar: Leguminosae (Fabaceae) 108, Compositae (Asteraceae) 106, Labiatae (Lamiaceae) 74, Cruciferae (Brassicaceae) 74, Gramineae (Poaceae) 51, Liliaceae 49, Caryophyllaceae 48, Umbelliferae 41, Scrophulariaceae 41 ve Boraginaceae 36'dır. En fazla takson içeren cinsler ise: Astragalus 22, Centaurea 21, Silene 19, Trigonella 15, Veronica 14, Salvia 11, Anthemis 11, Euphorbia 11, Verbascum 10, Allium 10'dur.İlave olarak; araştırma alanında yapılan çalışmalar sonucunda 3 takson bilim dünyası için yeni olarak belirlenmiştir. Bunlar; Acantholimon sp. nov., Verbascum sp. nov. ve Muscari sp. nov.'dur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the flora of Tufan Dag, Çorak Dag and Turanşah Dag (Karaman). The research area is in the C4 square according to Grid sistem. As a result of the examination of 1989 plant specimens collected from the area, between 2006 and 2008, 943 taxa belong to 88 families and 403 genera was determined. The phytogeographic elements are represented as follow: Mediterranean 223 (23.6%), Irano-Turanian 174 (18.4%) and Euro ? Siberian 23 (2.4%). 148 (15.6%) widespread taxa, 375 (39.7%) taxa are undeterminated. The number endemic taxa is 174 (18.4%). Seven taxa belong to Pteridophyta 936 taxa belong to Spermatophyta. Gymnospermae are represented by 8 taxa, Angiospermae are represented by 928 taxa. In Angiospermae subdivision 805 taxa, belong to Dicotyledones and 123 taxa Monocotyledones. The largest families according to number of taxa in the research area are as follows: Leguminosae (Fabaceae) 108, Compositae (Asteraceae) 106, Labiatae (Lamiaceae) 74, Cruciferae (Brassiacaceae) 74, Gramineae (Poaceae) 51, Liliaceae 49, Caryophyllaceae 48, Umbelliferae 41, Scrophulariaceae 41 and Boraginaceae 36. The richest genera are as follows: Astragalus 22, Centaurea 21, Silene 19, Trigonella 15, Veronica 14, Salvia 11, Anthemis 11, Euphorbia 11, Verbascum 10 and Allium 10.In addition to; three new taxa are described for science earth in the research area at end offield Works. These are Acantholimon sp. nov., Verbascum sp. nov. and Muscari sp. nov.