Isparta koşullarında nohutta yabancı ot mücadelesi üzerinde araştırmalar
Investigations on weed control of chickpea in Isparta
- Tez No: 178305
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, 2006 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Deneme sahasında en fazla yoğunluğu sırasıyla büyük pıtrak (Xanthium strumarium L.), sirken (Chenopodium album L.), tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.), yer keleği (Aristolochia bottae), köpek dişi (Cynodon dactylon L. Pers.), kekre (Acroptilon repens L.) ve gökbaş (Centaurea cyanus L.) göstermiş ve bu otlar m2'de ortalama 38 yoğunluk teşkil etmiştir.Araştırmada İspanyol nohut çeşidinde yabancı otlara karşı trifluralin (ekim öncesi), linuron (çıkış öncesi ve sonrası) ve bunların bir, iki ve üç defa çapalama ile kombinasyonu uygulanmıştır. Sonuçta; ekim öncesi trifluralin uygulamasının nohutta önemli derecede fitotoksik etki yaptığı, çıkış sonrası linuron uygulamasının da bitkide az da olsa fitotoksik etkiye neden olduğu fakat nohut bitkisinin bunu zamanla tolere ettiği görülmüştür. Denemede en yüksek verim 115.3 kg/da ile Ekim+Çıkış Öncesi Linuron+3 çapa uygulaması yapılan parsellerden, en düşük verim ise 24.4 kg/da ile Trifluralin+Ekim+Çıkış Öncesi Linuron uygulamasından elde edilmiştir. En iyi mücadele şeklinin ise Ekim+Çıkış Öncesi Linuron+ 1 çapa olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Farm of Investigation and Application of the Agricultural Faculty of Süleyman Demirel University in 2006. On the study field the highest density in order has been as follows: Xanthium strumarium L., Chenopodium album L., Convolvulus arvensis L., Aristolochia bottae, Cynodon dactylon L. Pers., Acroptilon repens L., Centaurea cyanus L. and these weeds have constituted a density on average 38 in a m2 .In the study it has been applied the grubbing combination trifluralin (pre-sowing) , linuron ( pre-emergence and post-emergence ) which has been done once, twice and three times on Spanish chickpea against control of weed. Thus, it has been observed that pre-sowing trifluralin application has caused extremely fitotoxic affect, when looked at post-emergence linuron application it has been detected that this application has caused little affect on the plant , but it has been detected the plant of chickpea has gradually tolerated this. In the test the best yield with 115.3 kg/da has been gained from the parcel to which a sowing, a linuron pre-emergence, 3 grubbing applications has been applied . The least yield with 24.4 has been gained from the application of a trifluralin, a sowing and a linuron pre-emergence. The best combat method has been a sowing, a linuron pre-emergence , and 1 grubbings.