Toprak kolonlarda ısısal özelliklerin belirlenmesi ve modellenmesi
Determination and modelling of thermal properties in soil coloumns
  1. Tez No: 178310
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARİZ MİKAİLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlası topraklarının fiziksel ve kimyasal özelliklerinden faydalanarak, ısısal özellikleri matematik modelleme yardımıyla belirlenmiştir. Toprak katmanlarındaki sıcaklık ölçümleri Elimko E680 cihazı ile yapılmıştır. Ölçüm değerleri ile ısı iletiminin matematiksel modeli arasında uyumlu ilişki bulunmuştur. Bu bakımdan söz konusu matematiksel model toprak sıcaklık rejimini belirlemek için uygundur.
Özet (Çeviri)
This study was done Agriculture Faculty of Selcuk University in experiment field soils and determined thermal properties of soils with mathematics model using physical and chemical characteristic. Temperature levels in soil horizons were observed utilizing Elimko E680. Mathematics model of heat transmission with measurement values between found harmonious relation. So, ıt was fitted that this model is useful for the determination of soil temperature regime.