Broyler kuluçkalık yumurtalarında, kuluçkanın 10. ve 14. günlerine kadar uygulanan havalandırmasız inkübatör ortamlarının kuluçka sonuçları ve broyler performansına etkileri
The effects of non-ventilation environments in the setters until the 10th or 14th days of incubation on hatching results and broiler performance in eggs
  1. Tez No: 178309
  2. Yazar: SAMİ TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, kuluçkanın ilk 10 ve 14 günlük döneminde havalandırmasız kuluçka makine şartlarının çıkış sonuçları ve çıkış sonrası performansa etkileri araştırılmıştır. Araştırma materyali 1152 yumurta 35 haftalık yaştaki Ross 308 genotipinden elde edilmiştir. Çalışmada 3 adet gelişme kabini kullanılmış ve her makineye rasgele 384'er adet yumurta yüklenmiştir. Sıcaklık, nem ve çevirme tüm makinelerde eşitlenmiştir. 1. makinedeki yumurtalar ilk 10 gün, 2. makinedekiler ise ilk 14 gün havalandırmasız ortamda bırakılarak, tamamen kapatılmıştır. 3.makine ise kontrol grubu olarak planlanmış ve standart kuluçka şartları uygulanmıştır. 1. makinede 10. günden sonra, 2. makinede ise 14. günden sonra makinelerin havalandırma delikleri açılarak konvansiyonel kuluçka şartları uygulanmıştır. 19. gün yumurtalar çıkış bölmelerine her gruptan eşit sayıda döllü yumurta olacak şekilde yüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of non-ventilation conditions during the first 10 days and 14 days of incubation on hatching results and subsequent performance of broiler. Hatching eggs were obtained from Ross 308 flock at 35 weeks of age. A total of 1152 eggs were used in the study. All eggs were distributed randomly into 3 experimental setters. The first group was contained 384 eggs and not ventilated first 10 d and second group was not ventilated first 14 d of incubation. The first and second group was ventilated after the 10th and 14 d of incubation, respectively. The last group was designed as control and ventilated during the whole incubation period. All groups were incubated at conventional incubations conditions (at 37.2 C and 58% RH) during the first 18th of incubation.The eggs were transferred at the completion of 18th of incubation to the two identical hatching cabinets.