Modern kartografik yönelimlerde raster-vektör dönüşüm algoritmaları ve örnek uygulaması
Raster ?vector conversion algorithms in modern cartography trends, and a sample application
  1. Tez No: 178312
  2. Yazar: ÖNDER KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. BÜLENT GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma ile, Modern Kartografya kavramındaki en yeni yönelimler sunulmuştur. Bu amaçla, eski yöntem ve araçlar yenileri ile karşılaştırılmıştır. Kartografik gelişim süreci boyunca insanoğlunun eskiden beri ortaya çıkan alışkanlıkları, bu yeni nesil kartografik bilişimde yerlerini yenilerine devretmiştir.Bu eski-yeni tartışması içerisinde, eski tip bir veri saklama ortamı olan basılı haritaların yeni tip ortamlarda yer bulmasıyla tekrar kazanılıp, kıymetlendirilmesi işlevi ise sayısallaştırmanın görevidir. Çalışmada, analog verilerin nasıl sayısallaştırılarak modern kartografyanın gözde araçlarından Coğrafi Bilgi Sistemlerinin kullanımına sunulacağı ele alınmıştır.Çalışmayı örneklendiren ve Raster-Vektör dönüşümünü otomatize olarak yapan bir vektörizasyon programı yazılmıştır. Uygulama Visual Basic ve Perl programlama dilleri ile geliştirilmiştir. Tarama sonrası elde edilen siyah-beyaz, gri tonlu ya da renkli görüntüler, programda yer alan görüntü işleme modülü ile etkileşimli biçimde işlendikten sonra inceltme tabanlı bir algoritmayla vektöre çevrilmektedir.Uygulamanın yazılımında Perl dilinin kullanılması programın geliştirilmesi durumunda internet ortamından çalışmasına imkân kılacak yapıdadır. Bu sayede pahalı lisanslı yazılımlar kullanılmaksızın, sadece web tarayıcısının marifetiyle, yüklenecek raster görüntülerin vektörizasyonu mümkün kılınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the newest trends in Modern Cartographic concept are exhibited. For this purpose, old materials and methods are compared with new ones. The habits, man used to do in Cartographic timeline gave their places to new style cartographic cognition.Inside this old-new argument; mission of digitizing is that printed maps, ?an old way of data-storing type?, are regained and got worth by taking place in the new types of environments. Study settles how analog data are digitized to use in GIS, modern cartography?s most popular tool.For sampling the study, a raster-vector converter program is developped. During the developping steps, Programming Languages Visual Basic and Perl are used. After Scanning, the new binary, grey or colored image is interactively manipulated in the image processing module of the software. Later on, a thinning algorithm run to make it vector.For the application software, using Perl Language will may have some advantages at run via internet environment. It will open the way of not using high cost digitizing and vectorizastion software and hardware. With only the web browser?s features, vectorization of the uploaded images will be real.