Hidrojen peroksitin elektrokimyasal tepkimeleri için katalitik elektrotların geliştirilmesi
Development of cataliytic electrodes for the electrochemical reactions of hydrogen peroxide
  1. Tez No: 178313
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLÇİN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya Mühendisliği, Science and Technology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada hidrojen peroksitin elektrokimyasal davranışları incelenmiş ve hidrojen peroksitin elektrot tepkimeleri için katalitik elektrotlar geliştirilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, kaplanmamış Pt elektrot, PVF ile kaplanmış Pt elektrot, PVF ile kaplanmış ve Pt biriktirilmiş Pt elektrot için hidrojen peroksitin elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri ve kronoamperometri yöntemleriyle incelenmiştir. Hidrojen peroksitin yükseltgenme potansiyeli kaplanmamış Pt elektrota +0,25 V, PVF-Pt elektrotta +0,285 V ve PVF-Pt-Pt elektrotta +0,3 V da gözlenmiştir. İndirgenme potansiyeli ise kaplanmamış Pt elektrotta -0,3 V, PVF-Pt elektrotta -0,32 V ve PVF-Pt-Pt elektrotta -0,34 V da gözlenmiştir. Pt elektrotun modifiye edilmesiyle hidrojen peroksitin yükseltgenme pik potansiyelinin daha pozitif değerlere, indirgenme pik potansiyelinin daha negatif değerlere kaydığı belirlenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, deneysel çalışmalarda tampon çözelti olarak kullanılan fosfat tamponu için derişim, çalışma pH'ı ve sıcaklık etkisi; kaplanmamış Pt elektrota, PVF-Pt elektrotta ve PVF-Pt-Pt elektrotta incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda hidrojen peroksitin elektrokimyasal davranışlarının incelenmesinde en iyi elektrokatalitik aktivitiye sahip yüzey 0,1M NaH2PO4, pH: 7,40 tamponunda 25 oC de PVF-Pt-Pt elektrot olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, electrochemical behaviour of hydrogen peroxide was researched and catalytic electrodes were devoloped for electrochemical reactions of hydrogen peroxide.In the first part of study, The electrochemical behaviour of hydrogen peroxide was observed at the uncoated electrode, polyvinylferrocene coated Pt (PVF-Pt), polyvinylferrocene coated Pt deposited Pt (PVF-Pt-Pt) electrodes by cyclic voltametry and chromotographic method. The oxidation potential of hydrogen peroxide was observed +0,25 V at uncoated electrode, +0,285 V at PVF-Pt electrode, +0,3 V at PVF-Pt-Pt electrode. The reduction of hydrojen peroxide was observed -0,3 V at uncoated electrode, -0,32 V V at PVF-Pt electrode, -0,34 V at PVF-Pt-Pt electrode. With modifying Pt electrode, the oxidation potential shifted to more positive potentials and the reduction potential shifted to more negative potentialIn the second part of study, The effect of pH, temperature, substrate concantration were investigated for phosphate solution that used in the experiment at uncoated Pt electrode, PVF-Pt electrode and PVF-Pt-Pt electrode. At the end of the work, ıt was found that the max electrocatalytic activity surface was determined the PVF-Pt-Pt electrode in 0,1M NaH2PO4, pH:7,4, temperature 25oC buffer solution.