Güney Amanos dağları (Musa dağı) biryofit florası ve epifitik biryofit vejetasyonunun araştırılması
The investigation of bryophyte flora and epiphytic vegetation in the southern Amanos mountain (mount Musa)
  1. Tez No: 178320
  2. Yazar: TÜLAY EZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABAY DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışma ile Amanos Dağlarının güneydeki en uç noktasını oluşturan Musa Dağı'nın biryofit florası ve epifitik biryofit vejetasyonu araştırılmıştır. Araştırma alanından 2004-2006 yılları arasında toplanan biryofit örnekleri teşhis edilerek 46 familya ve 95 cinse ait 208 takson saptanmıştır. Saptanan bu taksonlardan Frullania fragilifolia (Taylor) Gottsche, Lindenb. & Nees Türkiye'den ilk kez rapor edilmiştir. Alanın epifitik vejetasyonu ise farklı lokalite ve habitatlardan alınan 150 adet örneklik alan ile fitososyolojik olarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda 4 adet epifitik biryofit birliği, 4 adet alt birlik ve 1 adet topluluk belirlenmiştir. Belirlenen bu sintaksonlardan Neckeretum crispae ve ?homalietosum trichomanoidis Türkiye için yenidir. Araştırma alanının epifitik biryofit vejetasyonu Braun-Blanquet metodunun yanı sıra TWINSPAN ve DECORONA gibi Multivariate yöntemleriyle de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora and epiphytic bryophyte vegetation of Mount Musa which is situated in southernmost part of Amanos Mountains are investigated. 208 taxa belonging to 46 families and 95 genera were found by identifying bryophyte specimens collected from study area between the years 2004 and 2006. Frullania fragilifolia (Taylor) Gottsche, Lindenb. & Nees is reported for the first time from Turkey. Epiphytic bryophyte vegetation of Mount Musa was phytosociologically analysed with 150 releves which were taken from different localities and habitats. As a result of this analyse, 4 epiphytic bryophyte associations, 4 subassociations and 1 community were determined from the area. Ass. Neckeretum crispae and subass. ?homalietosum trichomanoidis are new for Turkey among the others. The epiphytic bryophyte vegetation of study area was analyzed by using both the Braun-Blanquet approach and Multivariate analysis methods such as TWINSPAN and DECORONA.