Amanos dağları Chrysomelidae faunası (Coleoptera)
Chrysomelidae fauna of Amanos dağlari (Coleoptera)
  1. Tez No: 233723
  2. Yazar: KEMAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada 2006 - 2007 yıllarında Amanos Dağları'nın çeşitli bölgelerinden toplanmış Chrysomelidae familyasına ait toplam 735 örnek faunistik, taksonomik, sistematik ve zoocoğrafik olarak değerlendirilmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda örneklerin 9 alt familya, 41 cins, 57 türe ait olduğu tespit edilmiştir. Bunlar arasında Smaragdina djebellina (Lefevre, 1872) ve Longitarsus cerinthes Schrank, 1798 2 türleri Türkiye için yeni kayıttır. Diğer taraftan 11 tür Türkiye'nin güneyi için, 16 tür Akdeniz Bölgesi için, 3 tür Güney Doğu Anadolu Bölgesi için, 42 tür Amanos Dağları için, 46 tür Osmaniye ili için, 21 tür Hatay ili için, 16 tür Gaziantep ili için, 2 tür Kilis ili için, sadece 1 tür ise Kahramanmaraş ili için yeni kayıttır. Sonuç olarak bu çalışma ile Amanos Dağları Chrysomelidae faunası 53'den 95'e çıkarılmıştır.Anahtar Sözcükler : Chrysomelidae, Amanos Dağları, fauna, zoocoğrafya
Özet (Çeviri)
In this work, 735 specimens of the family Chrysomelidae that were collected from various parts of Amanos Mountains in 2006-2007 were evaluated faunistically, taxonomically, systematically and zoogeographically. As a result of the identification of these specimens, they were determined 9 subfamilies, 21 genera and 57 species. Among these, Smaragdina djebellina (Lefevre, 1872) and Longitarsus cerinthes Schrank, 1798 are the first record for Turkey. On the other word, 11 species for South Turkey, 16 species for Mediterranean Region in Turkey, 3 species for South Eastern Anatolian Region in Turkey, 42 species for Amanos Mountains, 46 for Osmaniye province, 21 species for Hatay province, 16 species for Gaziantep province, 2 species for Kilis province and only 1 species for Kahramanmaraş province were determined as the first records. Finally, Chrysomelidae fauna of Amanos Mountains is raised from 53 to 95 with the present work.Key Words : Chrysomelidae, Amanos Dağları, fauna, zoocoğrafya