Kuzey Amanos dağları (Hatay-Dörtyol) biryofit florası ve epifitik biryofit vejetasyonunun araştırılması
The investigation of bryophyte flora and epiphytic vegetation of the north Amanus mountain (Hatay-Dortyol)
  1. Tez No: 178327
  2. Yazar: RECEP KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABAY DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Türkiye `nin en önemli ormanlarından birine sahip olan Kuzey Amanos dağlarının (Hatay-Döryol) biryoflorası ve epifitik vejetasyonu çalışılmıştır. Alandan toplanan 3077 biryofit örneğinin teşhisi sonunda, 24 familya, 85 cins'e ait 212 takson karayosunu ve 22 familya, 31 cins'e ait 43 ciğerotu ve tek boynuzlu ciğerotu taksonu belirlenmiştir. Bunlardan 2 takson Türkiye biryofit florası için yenidir. Ayrıca ciğerotlarından 35, karayosunlarından ise 105 takson Henderson kareleme sistemine göre C13 karesi için yeni kayıt olarak bulunmuştur. Epifitik vejetasyon klasik Braun-Blanquet metoduna göre araştırıldı ve 5 birlik ve 4 altbirlik tespit edildi. Bunlardan 3 birlik ve 3 alt birlik Türkiye için yeni olup bir alt birlik (Anomodonto viticulosi-Leucodontetum sciuroidis-palamocladietosum euchloronis subass. nov) bilim dünyası için yenidir. Bitki birliklerini belirlemek için vejetasyon verileri klasik Braun ?Blanquet metodunun yanı sıra Multivariate yöntemleriyle de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Bryophyte flora and epiphytic vegetation of North Amanos mountain (Hatay-Dörtyol), has a of the most important forest in Turkey have been studied. At the result of identifications of 3077 specimen, collected from the area, 212 moss species belonging to 24 families and 85 genera, one hornworth species and 43 species of liverworts belonging to 22 families and 31 genera have been found. 2 taxa of mosses are new for bryophyte flora of Turkey. According to Henderson?s grid system 105 taxa of mosses and 35 taxa of liverworths are new records for square C13 among the others. The epiphytic vegetation of the study site was analysed according to the classical method Braun-Blanquet, 5 associations and 4 subassociations. 3 associations and 3 subassociations among the others were be found to be new for bryovegetation of Turkey, one subassociation (Anomodonto viticulosi-Leucodontetum sciuroidis-palamocladietosum euchloronis subass. nov) is new for science. Also, the tabulation system of Braun-Blanquet with Multivariate analysis method were applied to the data of the vegetation to determine plant association.