Adana ili Yüreğir ovasındaki değişik işletme tiplerinde verimlilik analizi
Productivity analysis of different farm types in Yüreğir plain in Adana
- Tez No: 178326
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı; Adana İli Yüreğir Ovası'ndaki işletmelerin, işletme tiplerini belirlemek ve bu işletme tiplerinin verimliliklerini birbirleriyle karşılaştırmaktır.Araştırma alanındaki işletmelerin tipleri, bir işletmede elde edilen GSÜD'nin % 50'den fazlasının elde edildiği ürüne bağlı olarak oluşturulmuştur. Değişik işletme tiplerine göre yapılan sınıflama sonucunda, 4 farklı işletme tipinde toplam 91 işletme ile görüşülmüştür.İşletmelerin sosyo- ekonomik yapıları, sermaye yapıları, faaliyet sonuçları ve verimlilik düzeyleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu amaçla ortalama değerlerin birbirlerinden farklı olup olmadığını istatistiki olarak da test etmek için varyans analizi yapılmıştır.İşletmelerde, üretim faktörlerinin değişik işletme tiplerinde ne ölçüde başarıyla kullanıldığının tespit edilmesi amacıyla verimlilik analizleri yapılmıştır. Verimlilik analizine konu olan girdilerin emek, arazi, sermaye olmasına göre hesaplanan verimlilik oranları emek verimliliği, arazi verimliliği, sermaye verimliliği olarak adlandırılmıştır. Sonuç olarak araştırma kapsamındaki incelenen değişik tipteki işletmelerden arazi verimliliği yönünden en verimli olan işletme tipi turunçgil işletmeleri, emek verimliliği yönünden verimli olan işletme tipi tahıl işletmeleri, sermaye verimliliği yönünden ise en verimli olan işletme tipi karpuz işletmeleridir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine farm types located in Yüreğir plain in Adana and to compare productivity indicators of farm types with each other.The farm types in the survey area were classified according to products which have more than 50% Gross Production Value in the total Gross Production Value of farms. According to this classification, personal interview were made on 91 farms in 4 different farm types.Socio-economic structure, financial structure, economic analysis and productivity levels of farms were analyzed and compared with each other. For this purpose, analysis of variance was made to test whether average values are different from each other statistically.Productivity analyses were made to determine level of success of production factors used in different farm types. Productivity rates were measured for land, labor and capital. As a result, it was found that the most productive farms from the point of view of land productivity is citrus farms; the most productive farms from the point of view of labor productivity is cereals farms and the most productive farms from the point of view of capital productivity is water melon farms.