Mersin kenti için alternatif katı atık düzenli depolama alanlarının araştırılması
Department of geological engineering institute of natural and applied sciences University of Cukurova
- Tez No: 178329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Düzenli depolama yöntemi, güvenli ve ekonomik oluşu ile yaygın olarak kullanılan bir atık depolama yöntemidir. Bu depolama yönteminde en önemli unsur atık depolanacak yerin belirlenmesidir. Mersin ili 709.848 nüfusu ve sanayi potansiyeli ile Türkiye'nin önemli yerleşim yerlerinden biridir. Şehirde oluşan günlük atık miktarı yaklaşık 650 tondur. Mevcut depolama alanı ömrünü doldurmuş hem toplum hem de çevreyi tehdit eder hale gelmiştir. Mevcut depolama alanının yerleşim yerine olan mesafesinin azalması ile toplum sağlığı açısından da risk taşıyan bir durum ortaya çıkmıştır. Bu olumsuzluklardan ötürü Mersin ili yerleşim yeri için yeni bir atık depolama sahasının belirlenmesi ihtiyacı doğmuştur.Bu çalışma ile yer seçiminde önemli kriterler, öngörülen 4 alternatif alan için değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar ile en uygun alan belirlenerek projelendirme safhasına geçilmiştir. Bu amaçla, üzerinde bir çimento fabrikasının da ocak olarak işlettiği saha değerlendirilerek katı atık depolama için elverişli görülmüştür. Depolama alanı CH, CL türü ince taneli birimlerden oluşan Handere Formasyonu üzerinde yer almaktadır. Birimin kısmen geçirimsiz olması da olumlu özelliklerinden biri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sanitary landfilling method is a solid waste disposal method commonly utilized because of its being safe and economical. The important part of this system is to determine the storage site for waste. Mersin, a southern city with its population (709.848) and industrial potential is one of the most important urban areas in Turkey in which daily waste products are 650 tons. Existing depositional area in this city has completed its life and become a threatening factor for the environment. Additionally, the distance between settlement and waste dumping area has become closer carrying a risk for human and environmental health. Because of that reason, Mersin needs a new and healthier waste disposal area. The effective parameters for choosing a disposal site within this work have been evaluated by being proposed 4 alternative areas. For this reason, the most suitable storage site has been determined and started to a project and then resoluted that a pit operated by a cement factory be chosen for storage which is situated on the Handere Formation composed of CH, CL type fine grained soils. The formation partly impermeable is evaluated as one of the positive properties for waste storage.