Babadıllimanı Koyu'ndaki (Silifke-Mersin) derin su pembe karidesinin (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846) biyo-ekolojik özellikleri ve populasyon dinamiği parametreleri
Bio-ecological features and parameters of population dynamics of the deep-water rose shrimp (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846) from the Babadillimani bight (Silifke-Mersin)
  1. Tez No: 178330
  2. Yazar: MELTEM MANAŞIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Mayıs 1999 ile Nisan 2000 tarihleri arasında Babadıllimanı Koyu'nda 0-50m, 50-100m ve 100m'den daha derin sularda aylık dip trolü çekimleri ile gerçekleştirilmiştir. Toplam 36 dip trolü çekiminin ortalama birim çabada yakalanan ürün (BÇYÜ) değerinin 68.600 ? 61.889kg saat-1; bunun içinde derin su pembe karidesinin ortalama BÇYÜ değerinin ise 5.480 ? 5.463kg saat-1 ve toplam avın %8'ini oluşturduğu hesaplanmıştır. Toplam 3886 derin su pembe karidesinde yapılan ölçümler ve hesaplamalar sonucunda; erkek/dişi oranının 1:3; ilk eşeysel olgunluğa ulaştıkları karapaks boyun 18.2mm ve ilk yakalama boyunun (%KB50) 14.53mm olduğu belirlenmiştir. Dişi bireylerin Kasım ayından Haziran ayına kadarki dönemde olgun yumurtalara sahip oldukları ve yılda 2 kez olmak üzere; yoğun olarak Aralık-Mart ile Nisan-Haziran dönemlerinde üreme faaliyetini gerçekleştirdiği; olgun yumurta çaplarının 0.45-0.60mm'ler arasında değiştiği ve yumurta verimliliğinin ortalama 49126.52 ? 25523.86 adet birey olduğu saptanmıştır.Karapaks boyu?Toplam boy arasındaki ilişkinin erkek bireyler için KB=-0.2257+0.2243*TB (R2=0.9216, n=923); dişi bireyler için KB=-0.2148+0.222*TB (R2=0.9649, n=2859) ve toplam bireyler için ise KB=-0.0952+0.2223*TB (R2=0,9652, n=3886) şeklinde doğrusal; karapaks boyu?ağırlık ilişki denkleminin erkekler için TA=0.0015*KB2.6252, dişiler için TA=0.0009*KB2.8190 ve bunların toplamı için TA=0.001*KB2.7954 olduğu hesaplanmıştır. von Bertalanffy boyca büyüme sabitlerinin erkek bireyler için KB ? =31.20mm, K=0.76 yıl-1, t0=-0.386 yıl, C=0.65, KN=0.65; dişi bireyler için KB ? =32.30mm, K=0.77 yıl-1, t0=-0.387 yıl, C=0.80, KN=0.57 ve her iki eşey ile jüvenil bireylerinde oluşturduğu toplam bireyler için ise KB ? =32.10mm, K=0.76 yıl-1, t0=-0.394 yıl, C=0.60 ve KN=0.65 olduğu belirlenmiştir. Çalışmada söz konusu türün toplamları için toplam (Z), doğal (M), balıkçılık nedeniyle olan (F) ölümlerin üssi katsayıları ve stoktan yararlanma düzeyinin sırasıyla 4.00 yıl-1, 1.29 yıl-1, 2.71 yıl-1 ve 0.67 yıl-1 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the waters of 0-50m, 50-100m and >100m of depths in Babadillimani Bight between May 1999 and April 2000 through monthly deep trawls applications. Mean CPUE of total 36 deep-trawls was 68.600 ? 61.889kg/h, and mean CPUE of the deep-water rose shrimps,was 5.480 ? 5.463kg/h, which consists of 8% of the total catching. After the measurements and calculations of 3886 deep-water rose shrimps, it was determined that male/female ratio was 1:3, and length at first maturity lengths was 18.2mm and (%CL50) value was 14.53mm. It was also determined that female individuals had developed eggs in the period between November and June, and reproduced intensively two times a year: between December and March, and between April and June. The diameter of ripe eggs varied from 0.54mm to 0.60mm, and average fecundity was 49126.52 ? 25523.86.There was a linear relationship between carapace length and total length in males and females (CL==-0.2257+0.2243*TL; R2=0.9216, n=923 for males, CL=0.222*TL; R2=0.9649, n=2859 for females) and CL=0.2223*CL; R2=0,9652, n=3886 for total individuals. As to equation of relationship between carapace length and weight, it was W=0.0015*CL2.6252 for males, W=0.0009*CL2.8190 for males, and W=0.001*CL2.7954 for total individuals. The von Bertalanffy growth constants in length was CL ? =31.20mm, K=0.76/year, t0=-0.386 year, C=0.65, WP=0.65 for males; CL ? =32.30mm, K=0.77 year?1, t0=-0.387 year, C=0.80, WP=0.57 for females; and CL ? =32.10mm, K=0.76 year-1, t0=-0.394 year, C=0.60 and WP=0.65 for total individuals including juveniles as well as sexually maturated ones. In the study, for all the individuals of the species, the total (Z), natural (M) and fishing (F) mortality coefficient and exploitation rates (E) were determined as 4.00, 1.29, 2.71 and E=0.67 year-1, respectively.