Sebze ve endüstri bitkilerinin mikrodalgayla kurutulması üzerine çalışmalar
The experiments on vegetables and industrial plant drying by microwave energy
- Tez No: 178338
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. KURTULUŞ TUNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, ıspanak yaprakları, kırmızıbiber ve çay yapraklarının kurutulması mikrodalga fan destekli konveksiyonel fırın kombinasyonunda incelenmiştir. Kırmızıbiber, ıspanak ve çay yaprakları mikrodalga, mikrodalga-sıcak hava kombinasyonu ve sıcak havayla kurutulmuşlardır. Ispanak, kırmızıbiber ve çayın kuruma zamanı, kuruma oranı, renk değişimi ve enerji tüketim değerleri üzerindeki mikrodalga ile kurutma (180, 360, 540, 720 ve 900W), mikrodalga güç (sabit 180W ve 540W) ile sıcak havayla kurutma (100, 180, 230ºC) ve sadece sıcak havayla kurutma (100, 180 ve 230º C) nın etkileri araştırılmıştır.Bir laboratuar kurutucusunda ürünlerin kuruma süresinin belirli bir anındaki nem içeriğini belirlemek amacıyla Newton, Page, Geliştirilmiş Page, Henderson ve Pabis, Logaritmik, Wang ve Singh, Difüzyon yaklaşımı, Verma, iki Terimli Eksponansiyel, basitleştirilmiş Fick Difüzyonu, Midilli ve Küçük Modelleri birbiri ile karşılaştırılmıştır. Bu modellerin performansları gözlemlenen ve tahmini nem oranları arasında belirtme katsayısı değeri (R2), tahmini standart hatası (SEE) ve kalanların kareleri toplamına (RSS) göre karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tüm ürünlerde Midilli ve Küçük Modelinin ürünlerin kuruma davranışını diğerlerinden daha iyi açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the drying of red pepper, spinach and tea leaves were investigated in a combined microwave?fan assisted convection oven. Spinach and tea leaves, red pepper were dried by using microwave, microwave-fan combination and fan drying. The effects of microwave power drying (180, 360, 540, 720 and 900W), combining of microwave power (constant 180 and 540 W) and fan (100, 180, 230ºC) drying and only fan drying (100, 180, 230ºC) on drying time, drying ratio, color changing and energy consumption of spinach and tea leaves, red pepper have been investigated.A laboratory dryer is used for processes and moisture content at any drying time were compared by Newton, Page, Modified Page, Henderson and Pabis, Logarithmic, Wang and Singh, Diffusion Approach, Verma, Two Term Exponential, Simplifed Fick?s Diffusion, Midilli-Kucuk Equation Models. The performances of these models were compared according to the coefficient of determination (R2), standard error of estimate (SEE) and residual sum of square (RSS), between the observed and predicted moisture ratios. It was found that the Midilli-Kucuk model described the drying ratio satisfactorily in all drying methods.