Proje yönetiminde zaman ve maliyet risklerinin çizelgeleme yöntemiyle minimize edilmesi
Minimizing time and cost risks using scheduling in project management
- Tez No: 178337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada bulanık faaliyet süreli kaynak kısıtlı proje çizelgelemesi (KKPÇ) problemi ele alınmıştır. Öncelikle, proje ağında yer alan faaliyetler için BIFPET (Belief in Fuzzy Probability Estimations of Time) metodolojisine uygun olarak bulanık sayı üyelik fonksiyonları belirlenmiştir. Ele alınan KKPÇ problemi karışık tamsayı matematiksel model kullanılarak modellenmiş ve değişken maliyetli çoklu proje kaynakları modele dahil edilmiştir. Oluşturulan optimizasyon modeli için mevcut bulunan hesaplama karmaşıklığı sebebiyle başlangıç çözümü belirleyen sezgisel algoritma oluşturulmuş ve çözüm uzayının sınırlandırılması yaklaşımıyla farklı büyüklükteki problemler çözümlenmiştir. Önerilen yöntemin senaryo analizleri ve gerçek proje uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde, projelerin planlanmasında zaman ve maliyet risklerinin en aza indirileceği ve bu risklerin proje yöneticisi tarafından denetlenmesini sağlayacak bir yöntem oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the resource constrained project scheduling problem with fuzzy activity times is addressed. BIFPET (Belief in Fuzzy Probability Estimations of Time) methodology has been employed to determine the appropriate fuzzy membership functions in modeling activity times. Multiple resources with variable usage costs have been used in the model in order to comply with real life projects? requirements. Heuristics for determining the initial solutions for the mixed integer programming mathematical optimization model have been used and various sizes of resource constrained project scheduling problems have been solved using the solution space limitation approach yielding project completion times and project costs. Scenario analysis and a case study were conducted to demonstrate the applicability of the method in practice. Thus, a method to minimize time and cost risks and to enable the project manager to control these risks in project planning has been proposed.