Yapı şantiyelerinde çatışma yönetimi ve performans ilişkisi: Teorik ve uygulamalı bir çalışma
The relationship between conflict management and performance at construction worksites: A theoretical and practical study
- Tez No: 178345
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yapı üretim sürecinde, amaç ve beklentileri birbirinden farklı birçok grup birbirleriyle etkileşim içerisinde çalışmak durumundadır. Böyle bir ortamda değişik nedenlere bağlı olarak farklı türlerde ve düzeylerde çatışmaların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Organizasyonların etkinliği için belirli bir düzeyde çatışma olması beklenir, ancak kontrol altına alınmamaları halinde bu çatışmalar çok yönlü ve önemli kayıplara neden olabilmektedir. Çatışmaların kontrol altına alınması, çatışma yönetimi konusunda bilgilenmekle mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada; Türkiye'de yapı üretim sürecinde yaşanan çeşitli nitelikteki çatışmaların nedenleri ve etkin bir çatışma yönetiminin iş performansı üzerindeki etkileri irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different groups with different goals and expectations work together and have in a continuous influence to each other during a construction process. In such an environment, it is unavoidable to have different types and levels of conflicts due to various reasons. While a certain level of conflict is necessary for the effectiveness of an organization, these conflicts may result in great losses, if uncontrolled. Conflicts control can be effectively implemented, by learning conflict management. This study focuses on various reasons of conflicts faced during construction process in Turkey and on analyzing the effect of an effective crisis management on performance.