Construction site hazard recognition skills measurement via eye-tracking and immersive virtual reality technologies
Göz takibi ve sanal gerçeklik teknolojileri ile şantiyelerde tehlike farketme yeteneği ölçümü
- Tez No: 594443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tehlike tanıma, şantiye güvenliğinin temel öğelerinden biri olarak kabul edilir, ancak şantiye işçilerinin tehlike tanıma yeterlilikleri konusundaki ampirik çalışmalar şantiyelerin doğası ve bu yeteneğin ölçümünün zorluğu sebebiyle sınırlıdır. Bu çalışma, bu zorlukların aşılması için imersiv sanal gerçeklik, göz takibi ve oyun teknolojilerinin kullanımını öne sürmektedir. Bu kapsamda; bu teknolojilerin yardımı ile sanal bir şantiye ortamı tasarlanmış ve deneyler için kullanılmıştır. Bu deneylerde örgün eğitim ve iş tecrübesi seviyelerinin tehlike tanıma oranı ve hızı üzerindeki etkileri test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, eğitim seviyesinin tehlike tanıma performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. Daha eğitimli işçi grubunun tehlike tanıma oranı (p=0,000058) ve hızı (p=0,021) anlamlı oranda daha iyidir. Ayrıca, tanıma oranındaki fark büyük oranda denekler tarafından görülen ama tanınamayan tehlikelerden kaynaklıdır. Öte yandan, tecrübe tehlike tanıma performansı üzerinde bir etkiye sahip değildir. Tanıma oranı ve tanıma hızı açısından daha az veya çok tecrübeli gruplar arasında bir fark yoktur. Bununla birlikte, görülmeyen tehlikelerin oranı daha tecrübeli işçi grubu için istatistiki olarak anlamlı biçimde (p=0,004) daha fazladır. Bunlara ek olarak, sonuçlar her bir tehlike için de ayrı ayrı analiz edilmiştir. Bu tezin katkısı iki yöndedir: İlk olarak, elde edilen sonuçlar tehlike fark etme davranışı hakkındaki bilgiyi genişletecektir ve daha iyi ve kişiselleştirilmiş iş güvenliği eğitimi ve yönetimi stratejileri geliştirilmesinde kullanılabilirler. İkinci olarak, tezde öne sürülen metodoloji, güvenlik araştırmaları için pratik, etik ve uygulanabilir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hazard recognition is considered as one of the major elements of construction site safety; however, empirical studies about hazard recognition capabilities of construction workers are limited due to nature of construction sites and difficulty of measuring this skill. This study suggests usage of immersive virtual reality systems, eye tracking, and game technologies to overcome this difficulty. In this scope; a virtual construction site with hazardous situations was designed and used in experiments, via these technologies. In these experiments, effects of levels of formal education and work experience on hazard recognition rate and speed were tested. The results show that level of education has a significant effect on hazard recognition performance. Both recognition rate (p=0.000058) and speed (p=0.021) are significantly better for more educated group of workers. Moreover, the difference in recognition rate is mostly caused by the hazards which were seen but unrecognized by the subjects. On the other hand, experience does not affect hazard recognition performance. Neither recognition rate nor recognition speed is different among the groups. However, the ratio of the unseen hazards is significantly higher (p=0.004) for more experienced group of workers. Additionally, results are also analyzed according to each hazard individually. The contributions of this study are on two fronts: Firstly, the results obtained would broaden the knowledge on hazard recognition behavior and they could help developing better and more personalized safety management and training strategies. Secondly, the methodology suggested in this study provides a practical, ethical, and feasible way of conducting safety research.