Pandispanya yapımında bazı yüzey aktif maddelerin kek nitelikleri üzerindeki etkileri
A study on effects of some emulsifiers on cake quality in sponge type cake production
  1. Tez No: 178356
  2. Yazar: GAMZE KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SERTAÇ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada bazı yüzey aktif maddeler ve kombinasyonlarının kek nitelikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla unlu mamuller sanayinde yaygın olarak kullanılan yüzey aktif maddelerden mono ve digliserid, yağ asitlerinin poligliserol esterleri ve yağ asitlerinin propilen glikol esterlerinin tekli ve ikili-üçlü kombinasyonları kullanılmıştır. Yüzey aktif maddeler magnezyum stearat ve gliserol kullanılarak toz halinden jel haline getirilerek pandispanya denemelerinde kullanılmışlardır. Pandispanya denemeleri sonunda yüzey aktif maddelerin toz halinde kullanılmasıyla kek hamurunda yer yer topaklanmaların meydana geldiği, yüzey aktif maddelerin toz halinden jel haline getirilmesiyle hamurdaki topaklanmaların ortadan kalkarak homojen bir yapı oluştuğu ve pandispanyaların bu durumdan olumlu etkilendikleri tespit edilmiştir. Mono ve digliserid ile yağ asitlerinin propilen glikol esterlerinin karışımından oluşan yüzey aktif maddenin kullanılmasıyla yapılan pandispanyaların diğerlerinden daha iyi özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, investigated that influence of some emulsifiers and their combinations on sponge cake quality. Therefore wide application emulsifiers were used in bakery industry such as polyglycerol ester of mono and diglyseride fatty acids and single and double-triple combinations of propylene glycol esters of fatty acids were used. Emulsifiers transforms from powder to jelly form with using magnesium stearate and gliserol and used in sponge cake experimentation. At the end of sponge cake experimentation; with the usage of emulsifiers in the case of powder, getting cake dough partially lumpy, transforming form of emulsifiers powder to jelly, removing of materials in dough, homogenous structure occurs and sponge cake affects positively from this condition. It is determined that, sponge cakes cooked with emulsifiers, consist the mixing of mono and digliseride with propylene glycole esters of fatty acids, have better properties than others.