Erik bazlı karışık meyveli geleneksel marmelat üretimi üzerine bir araştırma
A research on plum based traditional marmalade within mixed fruit
- Tez No: 178361
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada erik bazlı karışık meyveli geleneksel marmelat üretimi üzerine çalışılmıştır. Bu amaçla % 25 oranında şeftali, kayısı, elma gibi meyveler kullanılmıştır. Elde edilen örneklere pH, titrasyon asitliği,suda çözünür kuru madde, toplam kuru madde, kül, toplam şeker, invert şeker ve sakaroz, hidroksimetil furfural, L-askorbik asit analizleri uygulanmıştır. Örnekler ayrıca beğenilirlik derecesinin ölçülmesi amacıyla duyusal analize de tabi tutulmuştur. Bu çalışma yeni formüle edilmiş ürün gelişimine gerek duyan erik endüstrisine farklı meyvelerle karıştırılmış erik bazlı marmelat ile eriğe yeni bir kullanım alanı sağlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, formulation of new mixed traditional fruit marmalade with plum based was studied. For this purpose apricot, peach, apple were used at %25 level. All samples were analysed objectively to determine pH, titratable acidity, soluble solids, dry matter, ash, sucrose, invert sugar, total sugar, ascorbic acid and hydroxymethylfurfurol. Samples were also subjected to sensory analyses to determine the degree of acceptability. This study showed that plum marmalade which has mixed with different fruits could have provided new usage about plum as fresh market usage which major need within the plum industry is development of new formulated products.