Diyrbakır koşullarında kükürt uygulamasının pamuğun verim ve kalite özelliklerine etkisi
Influences of sulfur appliations on cotton yield quality in Diyarbakır
- Tez No: 178362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Diyarbakır koşullarında, kükürt kaynağı ve kükürt uygulamadozlarının, pamuk bitkisinin büyümesi, verimi ve lif kalitesi üzerine etkileriniaraştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada elementer kükürt (0, 15 ve 30 kg/da)ve jips (0, 5 ve 10 kg/da) kükürt kaynakları değişik dozlarda ekimle birlikte toprağauygulanmıştır. Ekimden 50, 70 ve 96 gün sonra çeşitli vejetatif ve generatif büyümeözellikleri saptanmıştır. Anılan dönemlerde saptanılan büyüme özelliklerinde kükürtgübrelemesi farklılık oluşturmamıştır. İncelenen tüm özellikler yönünden kükürtkaynağı x kükürt uygulama dozları interaksiyonu önemsiz bulunmuştur.Kükürt kaynağı uygulamalarının kütlü pamuk verimi ile lif verimi üzerineetkisinin önemli olduğu belirlenmiştir. Jips uygulamalarından elde edilen kütlüpamuk verimi ile lif verimi elementer uygulamasında elde edilen kütlü pamuk verimive lif veriminden önemli düzeyde yüksek olmuştur. Kükürt kaynağı'nın etkisi lifuzunluğu ve lif esneme oranında önemli bulunmuştur. Jips uygulamalarında eldeedilen lif uzunluğu ve lif esneme oranı elementer kükürt uygulamalarında elde edilenlif uzunluğu ve lif esneme oranından daha fazla olmuştur.Böylece, Diyarbakırkoşullarında jips kükürt kaynağında saptanan verimler ve bazı lif kalite özelliklerinindaha yüksek bulunması sonucunda anılan uygulamanın kullanımının önerileceğisonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Pamuk, Jips, Elementer Kükürt, Verim, Lif Kalitesi
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of sulfur source and sulfurapplication rates on cotton growth, yield and fiber quality under Diyarbakırconditions. Sulfur sources as elementar (at rates of 0, 150 and 300 kg/ha) andgypsum (at trates of 0, 50 and 100 kg/ha) were applied and incorporated to the soil atplanting time. Vegetative and reproductive growth characteristics were evaluated at50, 70 and 96 DAP (days after planting). Sulfur fertilizer applications did not affectgrowth characteristics. The interaction term was found to be not significant for alltraits studied.Sulfur source applications significantly affected seed cottton and lint yield.Cotton yields obtained with gypsum applications were significantly higher than othersulfur sources did. Sulfur source applications were found to be significant for fiberlength and fiber elongation. Gypsum applications produced more higher length andelongation values. It could be concluded that gypsum applications can berecommended as sulfur fertilizer since it produced more higher yields and improvedcertain fiber propertiesKey Words : Cotton, Elementar sulfur, Gypsum, Yield and Fiber Quality