Yığma yapıların deprem davranışının sarsma masasında dinamik olarak incelenmesi ve farklı güçlendirme seçeneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of different strengthening techniques for masonry structures and testing dynamic properties in a shaking table facility
  1. Tez No: 178390
  2. Yazar: FATİH ERSUBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSNÜ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkemizin aktif bir deprem kuşağında yer alması ve mevcut yapı stoğumuzun bu depremlerde yetersiz kalması nedeniyle ağır can ve mal kayıplarına maruz kalmaktayız. Bu kayıplar sadece kentsel kesimlerde değil, kırsal kesimlerde de büyük miktarlardadır. Kırsal yapılar kullanıcının kendisi tarafından şekillendirilen ve inşaa edilen, mühendislik hizmeti görmemiş, geleneksel yöntemlerle inşaa edilmiş yapılardır. Bu yapılar sadece düşey yükler düşünülerek yapıldıkları için deprem davranışları çok yetersizdir. Bu nedenle kırsal yapıların, özellikle yığma yapıların, deprem dayanımlarının artırılması için güçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışmada yığma yapılarda uygulanabilecek ekonomik yöntemlerin, deprem dayanımına olan katkısı, dinamik bir deney düzeneğinde incelenmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Dinamik yükleme için basitleştirilmiş bir sarsma masası imal edilmiştir. Ölçek olarak 1/10 seçilmiş ve tek odalı bir yapı modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is situated in a very active earthquake zone and the rural dwelling stock of the country can not withstand the loads due to earthquakes. Because of these facts, several life losses occurred not only on the urban part, but also on the rural part of the Turkey. The rural structures are generally constructed by the owners and they can be classified as non engineered structures. These structures designed for only vertical gravity loads and their lateral load carrying capacity is limited. Due to this fact, they must be strengthened with a applicable, economical and effective method. In this study, several strengthening methods are tested in a dynamic experiment apparatus and comparisons are made. A simplified shaking table is constructed. A one room house model with a 1/10 scale is used.