Biyomedikal mühendisliğine giriş dersinin internet üzerinde tasarımı
Design of the course of introduction to biomedical engineering on the internet
  1. Tez No: 178402
  2. Yazar: YALÇIN EZGİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, web-tabanlı bir eğitim sitesinde eğitilecek bireyler arasındaki bilgi düzeyi farklılıklarının ve öğrenme-öğretme sürecinin niteliğinin, çıktılar üzerindeki rolü ve eğitim için öngörülen değişkenlerin web ortamındaki tasarımı, iletim ve değerlendirme aşamalarında yaratabileceği etkileri araştırılarak uygulamaya konulması hedeflenmiştir.Bu amaç için, Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencilerine yönelik Lisans düzeyinde okutulan ?Biyomedikal Mühendisliğine Giriş? dersi için gerekli müfredatın hazırlanması ve süreç içerisinde olgunlaştırılması yoluna gidilmiştir.Bu dersin içeriği, Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencilerinin eğitim süreçlerinde kazandıkları mühendislik yaklaşımları ve becerilerinin tıp alanına verimli bir şekilde nasıl uygulayabileceklerine yön vermek amacıyla geliştirildi. Biyomedikal Mühendisliğine Giriş dersi, 2006-2007 yılı güz döneminden itibaren Selçuk Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde 3. sınıf öğrencilerinin aldıkları dersdir. Bu geleneksel derse 29 lisans öğrencisi katılmış olup dersin web destekli uygulamaları yaklaşık yarı dönemi (minimum 5 hafta) kapsamıştır.Bu çalışmada ele alınan değişkenler; öğrencilerin giriş özellikleri, öğrenme stilleri, öğrenme ve iletişim tercihleri, öğrenme-öğretme sürecinin niteliği ve öğrencilerin çeşitli konular hakkındaki görüşleridir.Bu tez çalışmasında en önemli bulgulardan biri, web sitesindeki içeriğin farklı bilgi kaynakları kullanılarak, farklı materyal biçimleriyle sunularak zenginleştirilmesidir. Bu bağlamda, öğrenme çıktıları üzerinde doğrudan etki yaratması nedeniyle, hem web-tabanlı ortamda ve hem de iletişim araçları kullanımında yeterli yönlendirme sağlaması bir diğer önemli bulgu olarak ortaya çıkmıştır. Öğrencilere zengin medya ve materyal kaynaklarının sunulması durumunda eğitilenlerin öğrenme çıktılarında bireysel öğrenme farklılıkları büyük çapta azalmaktadır.Bu modelde geliştirilen web dersleri, literatürdeki bulgulara uyum sağlamakla birlikte öğrenci çıktılarında örgün öğretim derslerindeki aynı başarıyı yakalamış, hatta çok yönlü ders sunumu sayesinde derse olan ilgiyi, katılımı ve başarıyı artırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to search the role of the quality of knowledge level differences between individuals who will be trained in a web-based education system and the role of the quality of learning-teaching process on printouts and the design of variables anticipated for education in web medium, their possible effects during transmission and evaluation phases and implementation of them were aimed.With this aim, preparation of necessary syllabus for the lesson ?Entrance to Biomedical Engineering? taught at Bachelor level and for students studying in field of Electric Electronic Engineering and systematizing of it with time were planned.The content of this lesson was developed with the aim of orientation in engineering approaches and skills of Electric Electronic Engineering students should be applied in medicine efficiently. ?Entrance to Biomedical Engineering? is the lesson taken by the third grade students studying at the department of Electric Electronic Engineering in Selçuk University as of the academic year 2006-2007. 29 Bachelor students attended to this traditional lesson and its web-supported practices covered almost a semester (min 5 weeks).The variables handled in this study are students? entrance specialities, learning styles, learning and communication preferences, quality of learning-teaching process, and their opinions on different themes.One of the most important findings in this thesis study, the content of the website was enriched by using various information sources and different sorts of material. Within this context, provision of enough orientation both in web-based medium and in usage of means of communication because of its direct effect on learning printouts turned out to be another important finding.Although web lessons developed at this model comply with the findings in literature, students got the same success as in the lessons in formal education, these lessons even increased interest, attendance and success thanks to their many-sided presentation.