Bazı kavun genotiplerinde arbuscular mikorizal fungus uygulamalarının fide gelişimi ve Fusarium oxysporum f.sp. melonis'e dayanıklılık düzeylerine etkileri
Effects of different Arbuscular mycorrhizal fungi on the physiologic race (race 1) Fusarium oxysporum f.sp. melonis and seedling devolopmend in some melon genotypes
  1. Tez No: 178411
  2. Yazar: AYŞE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Van Gölü Havzası'ndan selekte edilen Fusarium oxysporum f.sp. melonis'in 1 nolu ırkına (Fom) dayanıklılık düzeyleri belirlenmiş bazı yerel kavun genotiplerinde Arbüsküler Mikorizal Fungus (AMF) uygulamalarının fide gelişimi üzerindeki etkilerini ve Fom'un 1 nolu ırkına dayanıklılık düzeylerindeki değişimleri ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür.Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Seraları ve Laboratuarlarında 2007 yılında yürütülen bu araştırmada, bitki materyali olarak 65 MUR 01, 65 ERD 06, 65 EDR 03, 13 TAT 01, 65 MER 06 ve 65 EDR 02 kavun genotipleri, mikoriza olarak Glomus intraradices (G. intraradices) ve Gigaspora margarita (G. margarita) kullanılmıştır.Denemede 1:2:2 oranında dere kumu, bahçe toprağı ve çiftlik gübresinden oluşan yetiştirme ortamı kullanılmıştır. Deneme boyunca ortaya çıkabilecek toprak kaynaklı hastalık etmenlerinden ve doğal olarak bulunabilecek mikorizal bağımlılıktan sakınmak için yetiştirme ortamı sterilize edilmiş ve sulamalarda saf su kullanılmıştır. Üç tekerrürlü olarak yürütülen araştırmada, her parselde 250 ml hacimli 15 saksı ve her saksıda bir bitki bulundurulmuştur.Tohum ekiminden 40 gün sonra deneme sonlandırılmış, her parselden 5 bitki fusarium testi için laboratuara alınmış ve orada da 30 gün süre ile gözlem altında tutulmuşlardır. Genel olarak AMF uygulamaları fide gelişim parametrelerinde pozitif etki yaratmıştır. G. margarita'nın fide gelişim parametrelerine etkileri G. intraradices'den daha üstün bulunmuştur. G. intraradices'de ortalama % 72, G. margarita'da % 63 kök kolonizasyonu belirlenmiştir.Kontrol grubu parsellerde değişik oranlarda duyarlılık gösteren genotiplerden 65 MUR 01, 65 EDR 03, 13 TAT 01 ve 65 MER 06 nolu genotiplerin G. intraradices uygulamasında, hastalık testlemesinde hiç hastalanmadıkları görülmüştür. G. margarita'da ise 65 MUR 01, 65 ERD 06 ve 13 TAT 01 nolu genotiplerde yapılan testleme sonucu hastalık belirtisi gözlenmemiştir. Genel olarak G. intraradices mikoriza türü Fom'un 1 nolu ırkına dayanıklılık seviyesinin artmasında en iyi etkiye sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of Arbuscular Mycorrhizal Fungus (AMF) applications on seedling development and resistance levels to the FOM of some selected from Van Lake Basin local melon genotypes that were resistant to the Fusarium oxysporum f.sp. melonis (Fom). In study carried out at Selçuk University, Agricultural Faculty Experimental Greenhouses and laboratories in 2007, 65 MUR 01, 65 ERD 06, 65 EDR 03, 13 TAT 01, 65MER 06 and 65 EDR 02 melon genotypes were uses as plant material; Glomus intraradices (G. intraradices) and Gigaspora margarita (G. margarita) were used as mikoriza.In experiment, the ratios of sand, garden soil and farmyard manure were 1:2:2 used as growth media. To protect the diseases associated from soils and naturally presence of mycorrhizal problems, growth media was sterilized and sterilized irrigation water was used in irrigation. The each plots had the 15 pots with a capacity of 250 ml and there was only one plant in each pot.The experiment was ended after the 40 days from planting of seeds. The five plants were taken from each plot for fusarium test and they were put on 30 days observation in laboratory. Generally, AMF applications affected positively seedling growth parameters. Effect of G. margarita on the seedling growth was bigger than that of G. intraradices. Average root colonization was 72% in the G. intraradices, 63% was in G. margarita, were determined.In the control plots, from various sensitive genotypes, 65 MUR 01, 65 EDR 03, 13 TAT 01 and 65 MER 06 numbered genotypes never became ill in the G. intraradices application. On the other hand, in the tests done, 65 MUR 01, 65 ERD 06 and 13 TAT 01 numbered genotypes never became ill in the G. margarita applications. It has have the best effect in increasing level of tolerant to numbered 1 of Fom which is G. intraradices Mycorrhiza species, in generally.