Sıvı/sıvı arayüzden ağır metal iyonlarının tiyosemikarbazon türevleri ile yardımlı transferlerinin voltametrik incelenmesi
Voltammetric investigation of facilitated transfers of heavy metal ions at liquid/liquid interface by using tiyosemicarbazone derivatives
- Tez No: 178429
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, polarizlenmiş su/1,2-dikloroetan (1,2-DCE) arayüzünden Cu(II), Cd(II), Co(II), Ni(II), Pb(II), Zn(II) ve Hg(II) geçiş metal iyonlarının iki tiyosemikarbazon türevi ile yardımlı transferleri, dönüşümlü voltametri ve puls voltametrisi kullanılarak çalışıldı. Ligand olarak tiyosemikarbazon türevlerinden, 4-morfolinoasetofenon-4-etil-3-tiyosemikarbazon (MAPET), 2-hidrazinil-4-(4-fenoksifenil)tiazol (HPPT) kullanıldığı zaman, voltametrik analiz için uygun sonuçlar gözlendi. MAPET ligandı ile Cd(II) iyonunun transferi analiz edilebilirken, HPPT ligandı ile sadece Pb(II) iyonunun yardımlı transferi analiz edilebildi.Tersinir transfer karakterine sahip ligand ve metal iyonlarının stokiyometrilerini, toplam oluşum sabitlerini ve transfer mekanizmalarını belirlemek için, ligand konsantrasyonuyla Galvani transfer potansiyelinin birbirine bağlılığı kullanıldı.Su/1,2-DCE fazlarında, tiyosemikarbazonların dağılma katsayıları belirlenmiştir. Hidrofobik tiyosemikarbazonların yardımlı iyon transferlerine ait dönüşümlü voltametri deneyleri, tiyosemikarbazonların arayüzde TIC mekanizması meydana getirdiklerini göstermiştir. Ayrıca komplekslerin stokiyometrisi 1:3 (metal:ligand) olarak belirlenmiştir. [Cd(MAPET)3]2+ ve [Pb(HPPT)3]2+ komplekslerinin toplam oluşum sabitleri logaritmik olarak ( ) sırayla (12,96±0,09) ve (10,00±0,03) olarak hesaplanmıştır.Diğer metal iyonları kullanıldığı zaman, bazıları için dönüşümlü voltametri ile analizi yapılamayan pikler elde edilmiş ve bazıları için de deney şartlarında herhangi bir transfer piki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the assisted transfers of transition metal ions such as Cu(II), Cd(II), Co(II), Ni(II), Pb(II), Zn(II) and Hg(II) across the polarized water/1,2-dichloroethane (1,2-DCE) interface by two thiosemicarbazone derivatives in the 1,2-DCE phase were studied by using cyclic voltammetry and pulse voltammetry. Suitable results were obtained for voltammetric analysis when 4-morpholinoacetophenone-4-ethyl-3-thiosemicarbazone (MAPET), 2-hydrazinyl-4-(4-phenoxyphenyl)thiazole (HPPT) of thiosemicarbazone derivatives used as ligand. While the ion transfer of Cd(II) could be analyzed by MAPET, it was only analyzed the assisted Pb(II) ion transfer by HPPT ligand.The dependence of the ligand concentration on the Galvani transfer potential was used to determine the stoichiometry, the overall formation constant and the transfer mechanism of the complexes formed between ligand and metal ions, which have reversible transfer natures.Partition coefficients of thiosemicarbazones have been determined at the water/1,2-DCE phases. Cyclic voltammetric experiments of facilitated ion transfers of hydrophobic thiosemicarbazones showed that thiosemicarbazones formed TIC mechanism. Also the stoichiometry of complexes have been determined as 1:3 (metal:ligand). The overall formation constants of [Cd(MAPET)3]2+ and [Pb(HPPT)3]2+ complexes have been logarithmically ( ) calculated to be (12,96±0,09) and (10,00±0,03), respectively.When other metal ions used, picks which could not analyze for some of them by using the cyclic voltammetry and no transfer peak was observed for some of them under the experimental conditions.