Genelleştirilmiş inverslerin aşikar ifadeleri ve işaretli genelleştirilmiş inversli matrisler
Explicit expression of generalized inverses and matrices with signed generalized inverses
- Tez No: 178430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada ?İşaretli Genelleştirilmiş Tersli Matrisler? , ?İşaretli Genelleştirilmiş Tersler Üzerinde Bir Problemin Çözümü? , ? Matrislerin Sıfırdan Farklı Girişlerinin Sayısı? , ? Devirsiz İkili Graflı Matrislerin Moore- Penrose Tersleri? adlı makaleler dört bölüm olarak derlenmiştir.Birinci bölümde çalışmada kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir.İkinci bölümde işaretli genelleştirilmiş tersleri olan matrislerin özelliklerinin üç uygulaması incelenmiştir.Üçüncü bölümde n.mertebeden matrislerin sıfırdan farklı girişlerinin sayısı için kesin sınırlar ve eşitliğin karekterizasyonu incelenmiştir.Son bölümde Asiklik ikili Graphlı matrislerin, Moore-Penrose tersleri verilmiştir. Bazı sonuçlar ile bir Asiklik ikili graph'taki gerek ve yeter koşullar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of four sections and investigated three articles title ?Matrices signed generalized inverses? ,?The solution of a problem on having signed generalized inverses? ,?Number of nonzero entries of matrices? ,?The Moore-Penrose inverse of matrices with an acyclic bibartite Graph? .In the first section, we gave basic definitions and the theorems.In the second section, three applications of properties of matrices with signed generalized inverses have been investigated.In the third section, sharp bounds for number of nonzero entries of matrices of order and characterization of equality have been investigated.In the last section, Moore- Penrose inverses of acyclic bipartite graphs are given. Some results and necessary and sufficient conditions in an acyclic bipartite graph are given