Türk otomotiv yan sanayine tedarik zinciri uygulamaları ve bir uygulama örneği: Üretim kanbanı
Supply chain applications on turkish automotive supplier industry and sample practice: Production kanban
  1. Tez No: 429952
  2. Yazar: KEMAL ÇAPUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. .BURAK KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz artan rekabet ortamında üretici işletmeler, müşteri memnuniyetini sağlamakla birlikte maliyetlerini azaltacak, kârlılıklarını artıracak girişimlerde bulunmaktadırlar. Bu süreçte tedarik zinciri yönetimi önemli bir maliyet kalemi ve firmanın itibarını doğrudan etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda işletmeler her geçen gün toplam süreçlerine maksimum katkı sağlayacak yeni tedarik zinciri yöntemleri geliştirerek uygulamaya koyma çabası içinde olmaktadırlar. Yeni yöntemler bir taraftan maliyet ve müşteri memnuniyeti anlamında katkı sağlarken diğer taraftan da çevre korumayı da kapsayacak şekilde tasarlanmaktadır. Son yıllarda çevreye duyarlı üretim sistemlerinin daha da yaygınlaşmasıyla çevreci tedarik zinciri yöntemleri işletmelerde daha fazla uygulama alanı bulmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde tedarik zinciri yönetimi kavramı açıklanacak ve tedarik zinciri ile ilgili teorik bilgiler verilecektir. İkinci bölümde lojistik kavramı, lojistik yönetimi ile ilgili teorik bilgilere yer verilecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise uygulamaya konu olan otomotiv yan sanayii ile ilgili teorik bilgilere yer verilecektir. Dördüncü bölümde ise otomotiv yan sanayicileri üzerinde gerçekleştirilen bir saha araştırmasının metodolojisi ve çalışma sonucunda elde edilen bilgiler aktarılacaktır. Anahtar kelimeler : Tedarik Zinciri Yönetimi, Lojistik Yönetimi, Kanban, Türk Otomotiv Yan Sanayi
Özet (Çeviri)
Producers operating in today's increasingly competitive environment, reduce costs, while providing customer satisfaction, they have been attempting to increase their profitability. Supply chain management is an important cost item in this process and the company's reputation as a factor directly affecting emerges. In this context, businesses are becoming every day in practice to put the effort in developing new methods of supply chain to ensure maximum contribution to the overall process. New methods are also designed to include environmental protection from the other side means a side that contributes to the cost and customer satisfaction. Even greener supply chain methods in recent years with the spread of environmentally friendly production systems, businesses are finding more applications. The study consists of four parts. In the first part of the study will be explained the concept of supply chain management and will receive theoretical information about supply chain. In the second part of the logistics concept will be given to theoretical knowledge about logistics management. In the third part of the study will include theoretical information on the automotive industry that are subject to application. In the fourth part of a field research carried out on methodology automotive industries and the information obtained from the study will be presented. Key Words : Supply Chain Management, Logistics Management, Kanban, Turkish Automotive Suplier Industry.