Antik tiyatroların fotogrametrik rölöve planlarının çıkarılması üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on preparing photogrammetric rolove plans of antique theatres
- Tez No: 178442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 2005?2007 yıllarında Muğla ili Datça ilçesi Knidos antik tiyatrosunda yapılmıştır. Bu çalışmada, tarihi eserlerin fotogrametrik olarak belgelenmesi Knidos Antik Kentindeki antik Tiyatronun Rölevelerinin fotogrametrik olarak çıkarılması, yapılacak restorasyon planlarına daha hassas bir altlık oluşturulması ve bu belgelemenin uygun kullanım olanaklarına ulaştırılması, koruma, restorasyon ve dokümantasyon işlemi boyunca elde edilen veriler daha sonrada kullanılacağı için maliyette bir azalma sağlanacağı, farklı disiplinler arasındaki veri alışverişi sağlayacağı amaçlanmış ve sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was contucted in Knidos antique theater which is located in a town of Muğla, Datça, from 2005 to 2007. In this study, Knidos is documented with photogrammetric method and a rolove of the antique theater is prepared.This work will provide sensitivity for possble future restoration activities.The data will be used for protection,restoration and documentation activities of these activities which may decrease the cost of this process.Additionally,the study will offer multidisciplinary data which may be used by practitioners in the field.