Doğu Akdeniz bölgesinde iki farklı anamateryalden oluşan toprak üzerinde yetişen Olea europaea L., Pinus brutia ten., Pistacia terebinthus L.'un bazı ekolojik özelliklerinin mevsimsel değişimlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Investigating comparatively seasonal changes of some ecological properties of Olea europaea L., Pinus brutia ten., Pistacia terebinthus L. growing up on soils consist of two different parent materials in
- Tez No: 197968
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ DARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZDOKTORA TEZİDOĞU AKDENİZ BÖLGESİNDE İKİ FARKLI ANAMATERYALDENOLUŞAN TOPRAK ÜZERİNDE YETİŞEN OLEA EUROPAEA L., PINUSBRUTIA TEN., PISTACIA TEREBINTHUS L.'UN BAZI EKOLOJİKÖZELLİKLERİNİN MEVSİMSEL DEĞİŞİMLERİNİNKARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİHüsniye AKA SAĞLIKERÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜBİYOLOJİ ANABİLİM DALIDanışman : Prof. Dr. Cengiz DARICIYıl : 2005, Sayfa: 87Jüri : Prof. Dr. Cengiz DARICIProf. Dr. Zülküf KAYADoç. Dr. Sadık DİNÇERDoç. Dr. Hatice KORKMAZ GÜVENMEZYrd. Doç. Dr. Ayşe EVERESTBu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesinde iki farklı anamateryalden (marn vekonglomera) oluşan toprak üzerinde yetişen Olea europaea L., Pinus brutia Ten. vePistacia terebinthus subsp. palaestina L.'nın yaprak, dal, ölüörtü ve topraklarının C,N, P ve K içerikleri, topraklarının C ve N mineralizasyonu ile humik ve fulvik asitiçeriklerinin zamana bağlı değişimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPhD THESISINVESTIGATING COMPARATIVELY SEASONAL CHANGES OFSOME ECOLOGICAL PROPERTIES OF OLEA EUROPAEA L., PINUSBRUTIA TEN., PISTACIA TEREBINTHUS L. GROWING UP ON SOILSCONSIST OF TWO DIFFERENT PARENT MATERIALS IN THEEASTERN MEDITERRANEAN REGION, TURKEYHüsniye AKA SAĞLIKERDEPARTMENT OF BIOLOGYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof. Dr. Cengiz DARICIYear : 2005, Pages: 87Jury : Prof. Dr. Cengiz DARICIProf. Dr. Zülküf KAYAAssoc. Prof. Dr. Sadık DİNÇERAssoc. Prof. Dr. Hatice KORKMAZ GÜVENMEZAssist. Prof. Dr. Ayşe EVERESTIn this study, changings depending on time of C, N, P, and K contents of leaf,branch, litter and soil, C and N mineralization, humic and fulvic acid contents of thesoil of Olea europaea L., Pinus brutia Ten. and Pistacia terebinthus subsp.palaestina L. growing up on soils derived from two different parent materials (marland conglomerate) in the eastern Mediterranean region, Turkey were investigatedcomparatively.