Bazı yarıgrup aileleri ve yapıları için sonluluk koşulları ve etkinlik
Finiteness conditions for some semigroup families and constructions and efficiency
  1. Tez No: 178469
  2. Yazar: BASRİ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRULLAH AYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada yarıgrup yapıları için bazı sonluluk koşulları incelenmiştir. ?, S üzerinde bir kongrüans olmak üzere, periyodiklik, yerel sonluluk, residual sonluluk, kelime probleminin çözülebilirliği ve yerel sonlu takdim edilebilirlik gibi sonluluk koşulları S, ? ve S/? yarıgrupları için incelenmiştir. I bir yarılatis, Si (i ? I) ayrık yarıgrupların bir ailesi ve S=S[I; Si, Øj,i] de { Si } i ? I yarıgruplarının bir güçlü yarılatisi olsun. Benzer şekilde S=S[I; Si, Øj,i] için de periyodiklik, yerel sonluluk ve sonlu takdim edilebilirlik gibi sonluluk koşulları incelenmiştir.G sonlu takdim edilebilir bir grup ve N de G nin herhangi bir sonlu indeksli normal alt grubu olsun. G üzerinde tanımlı?N ={(s,t): st-1 ? N }kongrüansının sonlu doğuraylı ve sonlu takdim edilebilir bir yarıgrup olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study some finiteness conditions for semigroup constructions are considered.Periodicity, local finiteness, residual finiteness and soluble word problem are considered for S, ? and S/? where ? is a congruence on a semigroup S . Let I be a semilattice, let Si (i ? I) be a family of disjoint semigroups, and let S=S[I; Si, Øj,i] be the strong semilattice of semigroups { Si } i ? I. Similarly, periodicity, local finiteness and local finite presentability are considered for S[I; Si, Øj,i] .Let G be a finitely presented group and N be a normal subgroup of with finite index. It is shown that the congruence?N ={(s,t): st-1 ? N } on G is finitely generated and finitely presented semigroup.