Katı desteğe tutturulmuş fosfin ligandları ve metal komplekslerinin sentezlenmesi
Synthesis of solid supported phosphine ligands and their metal complexes
  1. Tez No: 178470
  2. Yazar: MUSTAFA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
[N,N-bis(difenilfosfinometil)aminopropiltrietoksisilan] ligandının silikaya tutturulmuş katı destekli ve serbest haldeki bileşikleri Schlenk tekniğiyle azot atmosferinde sentezlenmiştir. Sentezlenen aminometilfosfin ligandının Ni(II), Co(II), Pt(II), Pd(II), Rh(I), Ru(II), ve Au(I) kompleksleri sentezlenerek Atomik Absorbsiyon, FT-IR, 1H, 13C, 31P NMR Spektrofotometreleri ve Elementel Analiz tekniği kullanarak karakterize edilmiştir.Katalitik tepkimeler için stiren, nitrobenzen, benzaldehit ve sinnamaldehitin hidrojenasyon tepkimeleri denenmiştir. Ru(II) kompleksleri ile asetofenonun transfer hidrojenasyonu incelenmiştir. Ayrıca Pd(II) kompleksleri ile metilakrilat ve iyodobenzenin Heck Reaksiyonu test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
[N,N-bis(diphenylphosphinomethyl)aminopropyltrietoxysilane] ligand was synthesized and supported to the silica, and its Ni(II), Co(II), Pt(II), Pd(II), Rh(I), Ru(II), Au(I) complexes were synthesized by Schlenk Technique under nitrogen atmosphere. All aminometylphosphine ligands and their metal complexes were characterized using atomic absorption, FT-IR, 1H, 13C, 31P NMR spectrophometers and microanalytical method.For catalytic reaction; styrene, nitrobenzene, benzaldehyde and cinnamaldehyde were tested by hydrogenation method. Transfer hydrogenation of acetophenon was investigated by using Ru(II) catalyst. Also Pd(II) catalysts was tested in Heck reaction between metylacrylate and iodobenzene compounds.