Flow structure behind tandem cylinders in shallow water flow
Sığ su akışında ardı ardına dizili silindirler arkasındaki akış yapısının incelenmesi
  1. Tez No: 178487
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, farklı silindir arası boşluğa sahip ardı ardına dizili iki silindir arasındaki akış özellikleri parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği (PIV) kullanılarak deneysel olarak araştırılmıştır. Bütün deneylerde çapı D=50 mm olan iki adet pleksiglas silindir kullanılmış olup silindirler arası boşluk G=0 mm ve 225 mm arası mesafelerde değişmiştir. Bütün deneyler 25 mm su yüksekliğinde gerçekleştirilmiştir. Silindir çapına bağlı Reynolds sayısı değeri Re=5000 olarak alınmıştır. Ortalama hız vektörleri, akım çizgisi, girdap değerleri ve reynolds gerilim yoğunlaşması gibi akış özellikleri 15 Hz frekansta 350 anlık görüntü ile elde edilmiştir.Aralık oranı G/D=3.0'dan sonra silindirler aşağı akış bölgesinde akış özellikleri olarak birbirlerini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flow characteristics of two tandem cylinders having different spacing was investigated experimentally by Particle Image Velocimetry (PIV) technique. In all experiments, two Plexiglas cylinders having the diameter of D=50 mm were used and the distance between cylinders was changed between G=0mm and 225mm. All experiments were carried out in 25 mm water height. The value of Reynolds number based on the cylinder diameter was Re=5000. Time-averaged flow characteristics such as velocity vector field, corresponding vorticity contours, streamline topology and Reynolds stress concentrations were obtained from averaging 300 images which were acquired at 15 Hz frequency.Flow characteristics downstream of the cylinders do not affect from each other after the gap ratio of G/D=3.0