Sera topraksız domates yetiştiriciliğinde kimyasal ve organik gübrelemenin karşılaştırılması
Comparison of organik and synthetic ? inorganic nutrition of soilless grown tomato
- Tez No: 178496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, inorganik-sentetik ve organik gübreleme sera topraksız domates yetiştiricilinde karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilere göre, organik gübreler kullanılan domates bitkileri sentetik?inorganik gübreler kullanılan domates bitkilerine göre büyüme parametrelerinde, verimde ve meyve iriliğinde düşük değerler oluşturmuştur. Meyve kimyasal kalitesi bakımından organik ve inorganik beslenme arasında SÇKM ve titre edilebilir asitlik bakımından önemli farklılık belirlenmez iken, meyvenin vitamin C içeriği bakımından da organik kaynaklı beslenen domatesler istatistiksel olarak düşük bulunmuştur. Yaprak analizleri sonuçlarına göre bitkiler N, P, K, Ca, Mg, Fe, M n, Zn ve Cu ve Na bakımından yeterli beslenir olarak gözlemlenmiş, bununla birlikte yapraklarda Na içeriği yüksek bulunmuştur. Deneme tamamlandığında, bitkilerin yetiştirildiği perlit ortamında besin elementleri ve iyonları bakımından analiz yapılmış ve ortamda Na Cl ve SO4 iyonlarının, topraksız yetiştiricilik ortamları için yüksek konsantrasyonlarda olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, serada topraksız teknikler kullanılarak organik kaynaklı bitki besleme ile domates yetiştirirken, kullanılan organik gübrelerin içeriğinin tam olarak tespit edilmesi gerektiği kanısına varılmıştır. Bu gübreler içerisinde bazı toksik iyonlar fazla olabileceği düşünülmüştür. Bu toksik iyonların artan miktarları bitki büyüme ve verimliliği ile meyve kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
On this study we have compared the organic and synthetic-inorganic fertilization of soilless grown tomato in greenhouse conditions. The study results showed that; the tomato plants which have been fertigated by organic fertilizers showed lower values of plant growth, yield and fruit size properties in comparison to synthetic- inorganic fertigated plants. Total soluble solids and titrable acidity of tomato juice were not significantly different in organic and synthetic-inorganic fertigated plants. However, juice vitamin C content was significantly lower in organic fertigated plants than that of synthetic inorganic fertigated. Plant leaf analysis for N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu and Na showed that organic and synhteic-inorganic fertigated plants adequately feeded. However, Na content of the organic fertigated plants?s leaves was found higher. In addition perlite analysis at the end of the growing season showed that Na, CI and SO4 contents of the organically fertigated substrates were found higher for soilless substrates. As a result, tomato growing in soilless systems by using organically originated fertilisers could be possible. The important point is the ingredients and contents of the organic fertilizers should be seriously taken into consideration. Because excess amount of some toxic ions such as Na, CI and SO4 could negatively affect the plant growth, yield and fruit quality properties of tomato.