Çukurova bölgesinde potasyum gübrelemesinin pamuk çeşitlerinin verim ve kalitesine etkileri
Influences of potassium fertility on yield and fiber quality of cotton in Cukurova region
- Tez No: 178505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma potasyum gübrelemesinin farklı iki pamuk çeşidinin verim, verim unsurları ve lif kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür.Çalışmada büyüme ve erkencilik yönünden farklılık gösteren pamuk çeşitlerine (Gossypium hirsutum L.) potasyum sülfat (0,5,10 ve 20 kg/da dozlarında ) gübresi uygulanmıştır.Potasyum uygulamaları koza sayısı, kütlü pamuk verimi, koza kütlü pamuk ağırlığı, koza ağırlığı, çırçır randımanı, lif verimi, lif uzunluğu, lif inceliği ve sarılık özelliklerinde önemli farklılık oluşturmuştur. Kullanılan çeşitler arasında odun dalı sayısı, kütlü pamuk verimi, koza kütlü pamuk ağırlığı, koza ağırlığı ve lif verimi yönünden önemli farklılıklar oluşmuştur. 20 kg/da potasyum uygulaması koza sayısını kontrole oranla önemli düzeyde arttırmış; en yüksek kütlü pamuk ve lif verimleri 5 ve 20 kg/da potasyum uygulamalarında; en yüksek koza kütlü pamuk ağırlıkları ve koza ağırlıkları ise 10 ve 20 kg/da potasyum uygulamalarında saptanmıştır. potasyum uygulaması x çeşit interaksiyonu koza kütlü pamuk ağırlığı, koza ağırlığı ve lif uzunluğu özellikleri yönünden önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of potassium fertilizer applications on cotton cultivar's yield, yield components and fiber quality. Potassium treatments ( 0,50,100 and 200 kg ha-1 ) were applied to two cotton cultivars, having different growth habit and crop maturity.Potassium applications had significant effect on number of bolls per plant, seed cotton yield, boll weight, gin, turnout, lint yield, fiber lenght, fiber fineness and yellowness. Cultivars significantly differed in number of monopodial branches,seedcotton yield, seed cotton weight per boll, boll weight and lint yield. Highest boll number was obtained with potassium application at rate of 200 kg ha -1, highest seed cotton and lint yields were obtained with applications of potassium at rates of 50 and 200 kg ha-1. Applications of 100 and 200 kg ha-1 produced highest seed cotton weight per boll, boll weight. /da. 10 and 20 kg/ da potassium applications and DP 388 cultivar produced the highest seed cotton yield. Potassium application x cultivars interactions were found significant for seed cotton weight per boll, boll weight and fiber length.